etiler poyrazoğlu otomotiv
16 Eylül 2019 Pazartesi

DGC’den vekillere mektup

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı, Yargı Reformu Paketi’nde gazete ilanlarına ilişkin düzenleme olumsuz düzenleme konusunda üç siyasi partinin Denizli Milletvekillerine mektup gönderdi. 

14-06-2019 11:03

DGC Başkanı Boyacı, mektupta düzenlemenin bu haliyle yasalaşması durumunda  yerel gazetelerin ciddi anlamda zarara uğrayacağını söyledi. Demokrasinin olmazsa olmazı yerel  gazeteler için can suyu anlamı taşıyan resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak bu düzenlemenin paketten çıkartılmasını isteyen Boyacı, mektubunda, “TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülmesinin ardından Meclis gündemine gelecek olan Yargı Reformu Paketi, basın sektörümüze ilişkin önemi değişiklikler öngörülmektedir. Bilindiği gibi icra - iflas ve ihale ilanları başta olmak üzere Basın İlan Kurumu aracılığı ile alınan resmi ilanlar, yazılı basınımızın adeta can suyu niteliğindedir. Ancak, yeni tasarı ile resmi ilan statüsünde olan ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu bulunan icra ilanlarının, yeni uygulamada kalkacağını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Halen icra-iflas ilanları resmi ilanlar içinde yüzde 50’den fazla bir pay tutmaktadır. Döviz kurundaki artışların da baskısı ile son bir yılda girdilerimizde yüzde 100”e yakın artış meydana gelmiştir. Buna karşın reklam gelirleri daralmış, resmi ilan gelirlerinde ise düşüş meydana gelmiştir.  Geldiğimiz noktada ihale ilanlarındaki daralmanın üzerine yargı ilanlarını topyekun ortadan kaldıracak bir yaklaşım sektörün yaşamasını tehdit etmekten daha öte demokrasimizin sağlıklı işlerliğine doğrudan tehdit oluşturacaktır” ifadelerine yer verdi.

BİK mevzuatı çerçevesinde yazılı basına verilmekte olan resmi ilan gelirlerinin hemen tamamının KDV, BİK Komisyonu, SGK pirim, damga, muhtasar, gelir ve kurumlar vergileri yolu ile kamuya döndüğünü belirten Boyacı, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu tarafından önerilen ilanların  gazetelerin yazılı  nüshalarında hem  internet sitelerinde hem de BİK’in resmi ilan portalinde ilanların yayınlanması düzenleme metnini de milletvekilleriyle paylaştı. Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DGC’den vekillere mektup
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör