etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Devlet tüm olanaklarıyla Acıpayam’da

Acıpayam’da 22 vatandaşın yaralandığı depremde 7 bina tamamen yıkılırken 278 yapıda hasar tespiti yapıldı  Türk Kızılay, depremin hemen ardından Yeniköy, Karahöyük, Ucarı, Apa, Oğuz ve Gedikli mahallelerinde depremden etkilenen vatandaşlara yemek dağıttı, kurulan bin çadıra 3 bin battaniye ve 600 ısıtma cihazı verildi.

22-03-2019 17:55

Acıpayam ilçesinde dün meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki deprem sonrası başta devlet kurumları olmak üzere yardım kuruluşları bölgede yaşayan vatandaşlar için seferber oldu.  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, dün saat 09.34'te merkez üssü Acıpayam ilçesi olarak kaydedilen 5,5 büyüklüğünde depremin hemen ardından devletin ilgili kurumları ve yardım kuruluşları süratle bölgeye yönlendirildi.

Acıpayam Kaymakamlığında kriz merkezi oluşturuldu. Depremden etkilenen Yeşildere, Yeniköy, Ucarı, Karahüyük, Apa mahallelerinde durum tespiti yapıldı.  Depremde 3 camide hasar meydana geldi. Oğuz Mahallesi'nde ise deprem nedeniyle bir caminin minaresi yıkıldı, 2 büyükbaş hayvan telef oldu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından deprem bölgesine 3 ekip görevlendirildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve AFAD Müdürlüğünce 5 ekip oluşturularak bunların 8 ekip halinde afet yerine intikali sağlandı.  Ön hasar tespit çalışmalarının bir an önce bitirilebilmesi için Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce civar illerden de 12 ekip bölgede görevlendirildi. 22 vatandaşın yaralandığı depremde 7 bina tamamen yıkılırken 278 yapıda hasar tespit edildi. 

Kızılay ekiplerimiz ikram araçları ile 5 köyde

Türk Kızılayı da depremden etkilenen vatandaşlara yemek dağıttı, kurulan bin çadıra 3 bin battaniye ve 600 ısıtma cihazı verildi. Yürütülen çalışmalar hakkında İhlas Haber Ajansı  muhabirine açıklamalarda bulunan Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özer, sabah meydana gelen yıkıcı depremin ardından artçıların devam ettiğini kaydetti. Kızılay’ın 5 ayrı bölgeden yaklaşık 50 personel ile bölgeye geldiğini anımsatan Özer, “Kızılay ekiplerimiz ikram araçları ile 5 köydeler. Ayrıca çadırlarımızı kurmuş durumdayız. Bu çadırlarda dışarıda kalan vatandaşlarımızı barındıracağız. Etli pilav, çorba, ayran ikram edeceğiz. Özellikle geceleri vücutlarını sıcak tutmaları için yüksek kalorili yiyecekler ve çay ikramında bulunacağız” dedi. AA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Devlet tüm olanaklarıyla Acıpayam’da
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör