poyrazoğlu otomotiv
22 Mayıs 2019 Çarşamba

Depreme dayanıklı bina tasarlayacaklar

İnşaat mühendisliği ve mimarlık öğrencileri tarafından her sene heyecanla beklenen geleneksel DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın beşincisi için ön kayıt dönemi başladı. 

20-11-2018 11:10

İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı, analizi ve maket yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak için Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen ve beşinci yılına giren Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın ön kayıt dönemi açıldı. 21 Aralık'a kadar http://www.daskbinatasarimi.com/hemen-katil adresinden ön kayıtların devam edeceği yarışmada projeler yarışma jürisi ile Teknik Danışma Kurulu tarafından incelenecek ve finale kalan takımlar belirlenecek.

Finalde, bina maketlerinin şartnameye uygunlukları ile tasarlanmış ve analiz edilmiş oldukları depremleri simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları değerlendirmeye tabi tutulacak. Üç kuvvetli sarsma hareketinden herhangi birinde yıkılmadığına karar verilen binalar arasında değişik parametreler kapsamında değerlendirilerek belirlenecek en başarılı tasarım ve uygulamayı yapan takım yarışmanın birincisi olacak. Birinci olan takımda yarışan öğrenciler toplam 15 bin, ikinci olan takım 10 bin,  üçüncü takım ise 5 bin lira para ödülünün sahibi olacak. Yarışmada birinci olan üniversiteye laboratuvar teçhizatı temini amacıyla 50 bin lira tutarında para ödülü verilirken, yarışmada takımlar ayrıca, en iyi mimari, en iyi deprem performansı, en iyi iletişim becerisi ve en iyi sunum ile yarışma ruhuna sahip takımlar kategorilerinde de ödüllendirilecek.

 Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Depreme dayanıklı bina tasarlayacaklar
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör