etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Denizlili turizmciler 5 milyon turist hedefine ulaşmanın yolunu gösterdi

Denizli’nin UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan beyaz cenneti Pamukkale’nen 5 milyon turist hedefine ulaşılması için geceleri de ziyarete açılması istendi. DENTUROD  Başkanı Gazi Murat Şen, Pamukkale’de gece ziyaretlerine açılarak antik alanlarda tarihi gösterilerin yapılması durumunda yıllık 5 milyon ziyaretçi hedefine ulaşılacağını söyledi. 

19-09-2018 12:15

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirasına dahil olarak dünyanın sayılı turizm cazibe merkezi unvanını alan Pamukkale’nin gece ziyaretlerine açılması ve antik alanlarda tarihi-kültürel gösterilerin yapılması durumunda, bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin sayısının önemli ölçüde artacağı belirtildi. Pamukkale’nin, ören yerleri arasında en fazla ziyaretçiyi almaya devam ettiğini aktaran DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, 2018 yılında yaklaşık 2,5 milyon ziyaretçiyi Pamukkale'de ağırlayacaklarını, fakat beyaz cennetin bu rakamların üzerinde ziyaretçi ağırlama potansiyeline sahip olduğunu söyledi. 

“Antik alanda tarihi gösteriler yapılsın” 

Hedeflerinin ilk etapta 3 milyona daha sonra 5 milyona çıkarmak olduğunu belirten Başkan Şen, bu hedeflere ulaşabilmek için Pamukkale'nin gece ziyaretlerine açılması gerektiğini ifade ederek, “Antik tiyatroda nitelikli gösterilerin olması gerekiyor. Gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin gece de burada konaklayarak konaklama gün sayılarını iki güne çıkarması gerekiyor. Eğer bu şekilde olursa Pamukkale'deki ziyaretçi sayısının 5 milyona ulaşacağını ve ülke ekonomisine de ciddi bir katkı sağlayacağını bekliyoruz.  Cehennem Kapısı  da bu yıl  açılacak. Orada da geçmişe dönük gösteriler yapılırsa bunun da hem yerli ve yabancı misafirler tarafından ciddi anlamda ilgi görmesini bekliyoruz” dedi. 

Örenyerinde İsa'nın 12 havarisinden Aziz Filipus’un mezarı olduğunu belirten Şen, “ Buraya gelen Hristiyan din adamları buralara geldiklerinde inanılmaz mutlu oluyorlar ve diyorlar ki, ‘Biz buraya elimizi sürdük.’ Dünyadaki mezarı belli olan tek havarinin mezarı Pamukkale'de. Bu Hristiyanlık alemi için de çok önemli. Laodikya Antik Kenti de yedi kiliseden bir tanesinin olmasından dolayı inanç turizmi için önemli. Denizli Pamukkale bölgesi çok ön plana çıkıyor. Bunun yeterli bir tanıtımını yapabilirsek ve geçmişe dönük gösterilerle bunları besleyebilirsek Pamukkale 5 milyon ziyaretçi sayısına mutlaka ulaşacaktır” diye konuştu.

İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizlili turizmciler 5 milyon turist hedefine ulaşmanın yolunu gösterdi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör