poyrazoğlu otomotiv etiler
18 Şubat 2019 Pazartesi

Denizlili mühendislerden yeni  program

Denizli’de 83 makine mühendisinin 14 yıl önce kurduğu Prizma Mekanik Montaj Proje Mühendislik Şirketi, elektrik projelerinin hazırlanmasını kolaylaştıracak bir program geliştirdi. Pwire adı verilen program proje çizimini kolaylaştırırken, proje gönderimi ve takibinin yapılabildiği dijital onay sistemi zamandan kazanılmasına yardımcı olmak için tasarlandı.

12-07-2018 17:57

Makine mühendislerinin kurduğu, hayata geçirdiği Gasline 3D ve Gasline İ yazılımları ile Türkiye’ye açılan ve ülke genelinde bir çok doğalgaz dağıtım şirketi tarafından tercih edilen Prizma A.Ş., şimdi de elektrik projeleri için program geliştirdi. Şirketin Pwire adını verdiği yazılım Şiir Otel’de düzenlenen toplantıyla mühendislere tanıtıldı. Toplantıya katılan elektrik, elektronik mühendisleri, uygulamanın zamandan tasarruf ettirdiğini ve kullanışlı bulduklarını dile getirdi.

Prizma İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Güllü Gürsoy, projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek, “Bugüne kadar odak noktamız yapılardaki mühendisliğin standardını yönetmelikler doğrultusunda oluşturabilmek ve mühendisler için daha kolay, daha kullanışlı hale getirmekti. Bu nedenle elektrik sektörü için Pwire Elektrik Tesisat Tasarım programını geliştirdik. Proje çizimi için başından sonuna uyarlanan bir cad programı. Proje çizimini kolaylaştırırken, proje gönderimi ve takibinin yapılabildiği dijital onay sistemi zamandan kazanılmasına yardımcı oluyor” dedi.         

ADM Elektrik Dağıtım İcra Kurulu Üyesi Serdar Marangoz ise,  yeni dünya içinde belediyeler dahil herkesin dijitalleşeceğinin altını çizerek, PWire programının zamandan tasarruf edeceğini söyledi. Marangoz, “Programın sunduğu en önemli özelliklerden biri de internet üzerinden proje gönderme özelliğidir. Proje tamamlandıktan sonra dağıtım firmasına dakikalar içinde gönderilebilir ve takibi yapılabilir. Kontrol mühendisi tarafından onaylanan projenin imzalı pdf dosyası müellife sunulan portal üzerinden alınabilir” diye konuştu.

Sunum sonrasında programın geliştirilmesine katkı veren Pamukkale Üniversitesi  Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Harun Kemal Öztürk ve mühendis Filiz Danış’a plaket verildi.

Osman Nuri BOYACI

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizlili mühendislerden yeni  program
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör