poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Denizli’ye yabancı yatırımcı ilgisi 

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli’de son bir yılda kurulan yabancı sermayeli şirket sayısının yüzde135 arttığını ve bu yolla Denizli’ye 5 milyon 923 bin lira sermaye girdiğini belirtti.

29-06-2018 16:01

Denizli Ticaret Odası Meclisi, aylık olağan toplantısını yaptı. DTO Başkanı Uğur Erdoğan, dünya, Türkiye ve Denizli ekonomisini ele aldığı değerlendirmesinde, teşviklerin istihdama dönüştüğünü, ihracat ve iş gücüne katılımın arttığını, karşılıksız çekteki iyileşmenin devam ettiğini vurguladı.

Erdoğan,  yabancı ortaklı yatırımlardaki artışa dikkat çekti. Denizli’de son bir yılda kurulan yabancı sermayeli şirket sayısının yüzde135 arttığını ve bu yolla Denizli’ye 5 milyon 923 bin lira sermaye girdiğini belirten Başkan Erdoğan, “Türkiye’de de son bir yıllık dönemde, yüzde 95 oranında bir artışla 9 bin 249 yabancı sermayeli şirket kuruldu. Bu yolla gelen yabancı sermayenin toplamı ise 6 milyar 99 milyon 923 bin Türk Lirası” dedi.

Meclis Başkanı Salih Sarıkaya’nın yönettiği Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda odanın bir aylık faaliyeti ile gelecek döneme dair teklifler görüşüldü. DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan da, bir sunum eşliğinde ekonomideki son durum ile güncel gelişmeleri değerlendirdi.24 Haziran günü gerçekleştirilen seçimden, Türkiye’nin idari ve hukuki yapısını yeniden şekillendirerek, bürokrasiyi azaltıp karar almayı ve icraatı hızlandırması beklenen bir sürecin önünün açılmasının öngörüldüğü bir sonuç çıktığını söyledi. Yarışta yer alan isimler ile vatandaşlık görevini yerine getirerek oyunu kullanarak tercihini ortaya koyan seçmenleri kutlayan Başkan Erdoğan, “Piyasalarda görülen bekle ve gör yaklaşımı, seçim sonuçlarının ortaya çıkmasıyla,yerini iyimserliğe bırakmıştır! Yeni hükümetin oluşturulmasıyla, güven verici ortamdaha da büyük bir hızla gelişmeye başlayacaktır” diye konuştu.

İhracat ilk 4 ayda yüzde 20,1 arttı

Konuşmasında Denizli’ye dair ekonomik verilere de değinen DTO Başkanı Erdoğan, “Mayıs sonu itibarıyla yılın ilk 5 aylık döneminde, ilimizin ihracatı 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 19,6 oranında artış göstererek, 1 milyar 412 milyon 417 bin dolar oldu. En fazla ihracatı, sırasıyla İngiltere, Almanya ve İtalya’ya yaptık. İhracat yapılan sektörlerin başında, 452 milyon 20 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon yer aldı. Bu sektörü, 226 milyon  dolarla elektrik-elektronik ve hizmetler, 185 milyon dolarla  demir ve demir dışı metaller izledi” dedi.

Teşvikler, istihdama dönüşüyor

Denizli’nin istihdam oranlarını da dile getiren Erdoğan, “Şubat sonu itibarıyla, 4/a kapsamında kayıtlı istihdam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,67 oranında artışla, 223 bin 100 kişi olarak kayıt altına alındı. Öte yandan, yılbaşından bu yana ilk 5 aylık dönemde ilimize 44 adet yatırım teşvik belgesi verildi. Bunun mali değeri, 322 milyon Türk Lirası. Bu belgelerin 21 adedi imalat, 8 adedi hizmetler, 3 adedi enerji, 8 adedi madencilik, 4 adedi de tarım faaliyetleri içinalındı. Teşvikler, bir önceki yılın aynı dönemine göre  yüzde 50,25 artışla 873 kişilik istihdam sağladı. 2017’nin ocak-mayıs döneminde, bu sayı 581’de kalmıştı” diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’ye yabancı yatırımcı ilgisi 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör