poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

Denizli taramadan geçiyor

İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, ilçelerde başlattıkları göz tarama çalışmalarında yaklaşık 38 bin öğrencinin muayeneden geçirildiğini belirtti. Öztürk, kanserle mücadeleye de önem verdiklerini kaydederek, 2018 yılında 68 bin kanser taraması gerçekleştirdiklerini söyledi. 

27-07-2018 10:53

İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, Basından Sansürün Kaldırılışının 110. yıl dönümü sebebiyle bir araya geldiği basın mensuplarına çalışmaları ile ilgili basına bilgiler aktardı. Öztük, anaokulundan liseye kadar ilçelerdeki okullarda yaptıkları göz taramalarını ve kanserle mücadele için köy köy dolaşarak yaptıkları tarama çalışmalarını ve erken teşhisin önemini anlattı.

Gözlerde yüzde 6

İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, il genelinde 2015 yılında Buldan’dan başlattıkları göz tarama çalışmalarında  ilçelerde yaklaşık 38 bin bin öğrencinin muayeneden geçirildiğini söyledi. Öztürk, “Taramalarımızda çok enteresan yüzde 6.2 oranında göz kusuru tespit ettik. Bahsettiğimiz bozukluk daha önce rastlanmamış türden bir rahatsızlık. Bu çocuklar açısından ve bilim açısından çok önemliydi. Gözlerdeki problem çocukların okul başarısını dahi etkilemekte.  Bu nedenle bizim anaokulu çağından itibaren başlattığımız taramaların ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Tabi biz bu taramaları sadece Sağlık Müdürlüğü olarak yapmıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde ve belediyelerin bize çocuklara taşımada sağladığı imkanlar ile başarıya ulaşıyoruz” dedi.

Kanserde erken teşhis

Göz taramalarının yanında kanserle mücadeleye de büyük önem verdiklerini belirten Öztürk, “Erken teşhis hayat kurtarır prensibiyle il genelinde meme, rahim ağzı ve kolon  taramalarında bulunuyoruz. Bu yılın ilk yarısında meme kanserinde 22 bin, rahim ağzı kanserinde 19 bin, kolon kanserinde 27 bin kişi kanser taramasından geçirildi. 28 meme, 17 rahim, 5 bağırsak kanseri başlangıcı olan hasta tespit ettik. Bu hastalar, kendi rahatsızlıklarının farkında bile değildi. Tarama ile onların teşhis ve tedavilerini yaparak, hayata bağladık. İnsanlarımızı kansere karşı bilinçlendirmek için de çalışmalarımız var. Bizler sadece tarama yapıp hastaları bırakmıyoruz. Tedavi gerekli ise öncelikle bunu yapıyoruz. Daha sonra da taramadan geçen kişilere konu hakkında bilgilendirme toplantıları düzenleyerek bilgilenmelerini sağlıyoruz. Denizlimiz, birçok ilden daha bilinçli bu konuda. Eğitimin de çok önemli rolü var. Amacımız sağlıklı toplum” diye konuştu.

Basın mensupları taramadan geçti

Toplantının ardından basın mensupları da göz taramasından geçti. Özay Gönlüm Polikiliniği’nde Göz Hastalıkları Uzmanı Dr.Gökhan Deda tarafından göz muayenesi yapılan basın mensuplarından bazılarına gözlük verildi, bazılarına görme kusuru arttığı için gözlüklerini değiştirmeleri önerildi.  

Ayhan AKAR

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli taramadan geçiyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör