etiler poyrazoğlu otomotiv

Denizli’nin ihracatı eylülde 2.6 düştü

Dünya ekonomisindeki daralma ve ticaretin azalması ihracatı da etkiledi. Denizli’nin eylel ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.6 azalarak 278 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

03-10-2019 15:43

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli’nin eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı, dünya ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdi.  Türkiye İhracatçılar Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre Türkiye’nin ihracatının binde 1 arttığını, Denizli’nin ihracatının ise yüzde 2.6 azalarak 278 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Memişoğlu, DENİB tarafından kayda alınan ihracatın ise eylül ayında yüzde 2.3 düşerek 210 milyon dolar olduğunu vurguladı. 

İhracattaki düşüşün nedenlerine de değinen Memişoğlu,  geçen senenin ikinci yarısından itibaren kendini hissettiren ekonomik yavaşlamanın bu yıl daha  belirgin hale geldiğini söyledi. Memişoğlu, “Bu yılın ilk altı aylık döneminde, dünya ekonomisindeki büyümenin yüzde 2,6 olarak gerçekleştiğini, dünya mal ticaretinin ise yüzde 2,4 azaldığını görüyoruz. Yaşanan ivme kaybında elbette jeopolitik risklerin, yaptırımların, Brexit belirsizliğinin ve korumacılık önlemlerinin çok büyük etkisi var. Söz konusu etkenlerin yakın gelecekteki durumu dünya ekonomisinin yönünü belirlemede öncü rol oynayacak. Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelere ek olarak, PMI verilerinin  analizinin de önemli ipuçları sunduğunu söyleyebiliriz.  İmalat sektöründe ciddi daralma yaşayan Euro Bölgesi’nin PMI endeksinin ise 45,7’ye gerileyerek Ekim 2012’den sonraki en düşük seviyede gerçekleştiğini görüyoruz. PMI verilerindeki gerilemelerin üretimdeki daralma ile yeni sipariş sayısında yaşanan azalmadan kaynaklandığını ve Avrupa ekonomisinde yaşanan gelişmelerin ihracatımızı son derece yakından ilgilendirdiğini söyleyebiliriz” dedi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’nin ihracatı eylülde 2.6 düştü
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör