poyrazoğlu otomotiv etiler

Denizli’nin ihracatı düştü

Denizli’nin ihracatındaki düşüş sürüyor. Türkiye İhracatçılar Birliği’nin verilerine göre nisan ayı 276 milyon 673 bin dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl nisan ayında ihracat rakamı 283 milyon 630 bin dolar olarak kaydedilmişti. Ocak-Nisan dönemini kapsayan ihracat ise 1 milyar 54 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

07-05-2019 11:31

Denizli ihracatındaki düşüş sürüyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre Denizli’nin nisan ayı ihracatı geçen yıla göre yüzde 2.5 oranında azalarak 276 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl nisan ayında ihracat 283 milyon 630 bin dolar olarak gerçekleşmişti. Denizli İhracatçılar Birliği’nin tescilinden geçen ihracat ise nisan ayında binde 25 artarak 207.8 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

Ocak-Nisan dönemini kapsayan 4 aylık ihracat ise 1 milyar 54 milyon 94 bin dolar oldu.  İhracatta dört aylık dönemde de geçen yıla göre düşüş gözlendi. Geçen yıl dört aylık dönemin ihracatı 1 milyar 117 milyon dolar olmuştu. Denizli İhracatçılar Birliği’nin tescilinden geçen ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.62 azalarak 812 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye’nin nisan ayı ihracatının artmasının sevindirici olduğunu, Denizli’nin DENİB kaydından geçen  nisan ayı ihracatının da arttığını söyledi. Dünya ve Avrupa ekonomilerinde süregelen belirsizlikler, ticaret savaşları, korumacı önlemler, artan ithalat vergileri dolayısıyla dünya ticaretinin yaşadığı yavaşlama gibi ihracatı etkileyebilecek birçok farklı parametreye rağmen, Türkiye ihracatının arttığını söyleyen Memişoğlu, “İlimizin ihracatçı sektör sayısındaki çeşitliliğini, sürdürülebilir ihracat noktasında çok önemsiyoruz. 2000’li yılların başında ilimizin toplam ihracatından yüzde 80 pay alan tekstil ve konfeksiyon sektörünün bugün aldığı pay yüzde 42 seviyelerinde. Bu değişim kesinlikle bir azalmadan değil; aksine elektrik, elektronik, hizmet, demir, çelik, madencilik, makine ve aksamları, tarım, kimyevi maddeler gibi sektörlerin yaşadığı güçlü gelişimden kaynaklanıyor” dedi. Osman Nuri BOYACI

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’nin ihracatı düştü
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör