poyrazoğlu otomotiv etiler

Denizli’nin 2019 yılı ihracatı 3,4 milyar dolar

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, revize edilmiş rakamlara göre Denizli ihracatının 2019 yılında 3 milyar 434 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

17-03-2020 20:25

Türkiye genelindeki rakamlarla paralel olarak 2019 yılında Denizli ihracatında gerileme yaşandığını belirten Başkan Keçeci, “Odamız her yılın ilk aylarında, işyerleri ve ilgili kuruluşlarla temas ederek Denizli’nin gerçek ihracat rakamlarını hesaplıyor. Revize edilmiş ihracat rakamları, resmi rakamlardan bir miktar farklı oluyor. Bunun nedeni, bizim hesaplamamızın Denizli’de üretim yapan ancak kayıtlı adresleri başka illerde olan veya Denizli dışındaki gümrükleri kullanan firmalarımızın ihracatlarını da kapsaması. Bu fark, 2019 yılı ihracatı için Denizli lehine 248 milyon doları aşıyor” dedi.

Doğru stratejilerin yapılandırılması için ihracat rakamlarının hem miktar hem de bedel olarak yorumlanması gerektiğini; ayrıca eğer ihraç malına konu ana hammadde borsa malı ise buradaki değişikliği de göz önüne almak gerektiğini belirten DSO Başkanı Müjdat Keçeci sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “İhracat açısından başlayan toparlanma 2016’dan 2018’e devam etti.  2019 yılının 2018’in gerisinde kalmasını bekliyorduk. Nitekim de öyle oldu. Yine de Denizli açısından ihracatta en kötünün 2015 yılındaki 2,5 milyar dolar rakamı ile geride kalmış olmasını umut ediyoruz.  Fakat ihracatımızda yavaşlamaya neden olan yurtiçi ve yurtdışında hem politik hem de jeopolitik risklerin sürdüğünü de göz ardı etmemek gerekiyor. Özellikle ‘corona virüs’ küresel salgınının dünya ticaretinde yarattığı türbülansın ülkemiz ve ilimiz dış ticaretine yansımalarının nasıl olacağını şimdilik kestirmek mümkün görünmüyor. Bizim DSO olarak revize ettiğimiz rakamlara göre 2019 yılında Denizli’nin ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 4,18 oranında azaldığı görülüyor. Demir-çelik sektörü yüzde 18,06, Kablo-bakır tel sektörü yüzde 8,87 oranında azalmaya imza atarak, genel ihracat içindeki ağırlığı ile birlikte 2019’daki gerilemeye damgasını vuruyor.  Ancak her zaman dile getirdiğimiz gibi kablo-bakır tel ve demir-çelik sektörlerindeki rakamları parite, kur ve emtia fiyatları değişimleri ile birlikte değerlendirmek gerekiyor. Bu sektörlerde belirleyici olan LME yıllık ortalama bakır fiyatlarının 2019’da 2018 yılına kıyasla gerilediğini de göz ardı edemeyiz.” 

“Çardak Özdemir Sabancı  ihracat rakamlarını antıracak”

DSO’nun yoğun gayretleri ile Çardak Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin de küllerinden yeniden doğduğunu ve Denizli’nin ihracatı, istihdamı ve tüm iş yaşamına büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Keçeci, “Önümüzdeki dönemlerde Çardak Özdemir Sabancı OSB’de devreye alınacak yatırımlarla bu ihracat rakamlarının hızla yukarı çıkacağının müjdesini de vermek istiyorum. Kısa vadede Çardak Özdemir Sabancı OSB’de yeni yatırımların devreye alınması ile yılda ilave 225 milyon dolar ihracat ve ilave 3000 kişi dolayında istihdam Denizli’nin hanesine eklenecektir. DSO her yıl, elektrolitik bakır ve enerji kablosu iş kollarında faaliyet gösteren kendi üyesi firmaların rakamlarını sorguluyor. Bu sorgulama TİM’in verilerinden farklı olarak, beyanname adresi Denizli olan ihracatın yanı sıra Denizli dışına gönderilerek farklı gümrüklerden yapılan ihracat ile Denizli’de üretilen ancak şirket kayıtları başka illerde olan firmaların ihracatlarını da kapsıyor. DSO kendi çalışması sonucunda ulaştığı rakamlarından yola çıkarak, Denizli’nin yıllık toplam ihracatını revize ediyor” diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’nin 2019 yılı ihracatı 3,4 milyar dolar
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör