etiler poyrazoğlu otomotiv
16 Eylül 2019 Pazartesi

Denizli, fazla kilolarından kurtulmak isteyen yabancıların tercihi haline geldi

İran'da yaşayan morbid obez Mayidian çifti, Pamukkale Üniversitesi  Hastanesinde gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatı ile sağlığına kavuştu. Operasyonun ardından iki ayda Saeid Mayidian  17, eşi Natan Mayidian ise 11 kilogram verdi.

12-06-2019 16:40

İran'da yaşayan 42 yaşındaki Saeid Mayidian ile 38 yaşındaki  eşi Natan Mayidian'ın  fazla kiloları nedeniyle ciddi sağlık problemleri bulunuyordu.  122 kilogram ağırlığındaki Saeid'in yüksek tansiyon, 108 kilogram olan eşi Natan'ın ise kalp kapakçığındaki sorun vardı. İranlı çift  diyet ve egzersiz programlarına katılmalarına rağmen sonuç alınamayınca PAÜ Hastanesi'ne başvurdu. Hastanede yapılan değerlendirme sonucu İranlı çift için kapalı tüp mide ameliyatı kararı alındı. 

Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Dr.Öğretim Üyesi Muhammed Raşid Aykota ve ekibi tarafından İranlı çifte tüp mide ameliyatı yapıldı. Operasyon sonrası  bir saatte ayağa kalkıp yürüyen Mayidian çifti, üçüncü günde sağlıklarına kavuşarak taburcu edildi.  Operasyonun ardından Saeid Mayidian 2 ayda 17, eşi Natan Mayidian ise 11 kilogram verdi. İki aylık sürenin ardından kontrol için yeniden Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne gelen İranlı çift, operasyonu gerçekleştiren Aykota ve ekibine teşekkür etti. 

PAÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Muhammed Raşid Aykota, yaptığı açıklamada, hastanenin açıldığı günden itibaren kalite politikaları çerçevesinde turistlerin sağlığını önemseyen bir kurum haline geldiğini belirterek, "Şimdi yetki belgesi ile tescillenerek sağlık turizmi kapsamında daha iyi hizmet vermeye başladık. PAÜ özellikle Almanya, Fransa, İngiltere, Danimarka, İsviçre, Hollanda, Avusturya, Bosna Hersek ve İran gibi ülkelerde yaşayan hastaların ameliyat olmak için tercih etmeye başladığı güvenli bir merkez haline gelmiştir" dedi. 

Obezitenin yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olduğunu, aşırı kilo sorunu olan kişilerin en fazla yüzde 7 oranında  diyet ve egzersizle kilo verebildiğini belirten Aykota, “Obezitenin kalıcı teravisi cerrahi yöntemdir. Diyet ve egzersizle daha düşük oranda başarı sağlanırken, cerrahide bu oran oldukça yüksektir. Obezite cerrahisi kişinin sadece estetik görünümünü iyileştirmekle kalmaz yaşam kalitesine de olumlu katkı sağlar. Bu nedenle; kalp ve damar hastalıkları, psikolojik bozukluklar ve uyku apnesi gibi hastalıklara karşı cerrahi ile kalıcı kilo verilerek çözüm sağlanmaktadır’’ diye konuştu. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli, fazla kilolarından kurtulmak isteyen yabancıların tercihi haline geldi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör