poyrazoğlu otomotiv
22 Mayıs 2019 Çarşamba

Denizli ekonomisi 80 kente örnek

Defterdar Ali Sormaz, Denizli’nin kendi kendine yeten bir il olduğunu, gelirlerin giderleri karşılama oranının yüzde 135 olduğunu bildirdi. Döner sermaye gelirlerinden FETÖ ile iltisaklı kuruluşların son durumlarına kadar bir çok bilgiyi kamuoyu ile paylaşan Sormaz, “KHK ve Bakanlar Kurulu  kararı ile kapatılan 128 kuruluşun Hazine’ye intikali sağlanmıştır” dedi.

21-02-2018 16:27

Denizli Valiliği’nde değerlendirme toplantısı düzenleyen Defterdar Ali Sormaz, 2017 yılı vergi ve bütçe gelirleri ile cari, yatırım ve transfer harcamalarıyla ilgili bilgiler verdi. Sormaz, geçen yıl 2.3 milyar liralık mal ve hizmet alımı gerçekleştiğini, bunun 2 milyar 83 milyon lirasını cari harcamaların, 144.6 milyon lirasını yatırım harcamalarının ve 105.8 lirasını transfer harcamalarının oluşturduğunu, 2017’deki artışın bir önceki yıla göre yüzde 10.4 olarak gerçekleştiğini, bunun da mali disipline uygun kararların Denizli’de uygulandığının göstergesi olduğunu söyledi.
GELİRİN GİDERLERİ KARŞILAMA ORANI YÜZDE 135
Vergi Dairesi Başkanlığı’nın 2017 yılında tahsil edilen vergi ve bütçe gelirleri dikkate alındığında rakamın 3 milyar lira dolayında gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini belirten  Sormaz, “Yani vergi gelirleri de dikkate alındığında kendi kendine yeten bir il ve gelirlerin giderleri karşılama oranının toplamda yüzde 135 olduğu anlaşılmaktadır” dedi.

DÖNER SERMAYELERİN GELİRİ 277 MİLYON LİRA
Defterdarlığa bağlı üç Döner Sermaye Saymanlık Müdürlüğü marifetiyle Pamukkale Üniversitesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro XVIII. Bölge Müdürlüğü ile ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde bulunan işletmelere saymanlık hizmeti sunulduğunu kaydeden Defterdar Sormaz, ”2017 yılı içerisinde bu işletmeler tarafından üretilen mal ve hizmetler karşılığında 277,3 milyon lira gelir elde edildi. Bunun 3,2 milyon lirası Hazine’ye katkı payı olarak verildi. 23,5 milyon lirası personel giderlerine harcandı. 168,7 milyon lirası da mal ve hizmet alım giderlerinde kullanıldı” dedi.

FETÖ İLE İLTİSAKLI KURULUŞLARIN DURUMU
FETÖ ile iltisaklı kuruluşlara yönelik işlemler hakkında da bilgi veren Sormaz, “15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sonrasında FETÖ/PDY terör örgütüne iltisaki sebebiyle gerek KHK, gerekse Bakanlar Kurulu  onayıyla kapatılan 128 kuruluşun Milli Emlak Müdürlüğü ve ilçe mal müdürlüklerince mal varlıklarının her türlü kısıtlama ve taşınmaz yükünden ari olarak tespiti, Hazine’ye intikali, devri ya da tasfiyesi sağlanmış olup, raporlama çalışmalarında ise son aşamaya gelinmiştir” diye konuştu.

3.1 MİLYON LİRANIN SAHİPLERİ BULUNAMADI
Defterdar Ali Sormaz toplantıda ilginç bir bilgiyi de kamuoyu ile paylaştı. Sormaz, Denizli genelinde gaip olduğu mahkemelerce tespit edilen 321 kişiye ait, 3.1 milyon TL değerindeki 298 adet taşınmazın 10 yıl süreyle yönetilmek üzere kayıt altına alındığını açıkladı. Sormaz, bunlardan 10 yıllık süreyi dolduran 385 bin TL tutarındaki varlığın da Hazine’ye aktarıldığını belirtti. 
Ayhan AKAR

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli ekonomisi 80 kente örnek
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör