poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Denizli’den Özbekistan’a sağlık köprüsü

Denizli ile Özbekistan arasında sağlık köprüsü kurulması için adımlar atılıyor. Bu kapsamda Pamukkale Sağlık Turizmi Derneği tarafından düzenlenen kongreye bilim insanları ve sağlık kurumlarının yöneticileri katıldı.

29-06-2018 16:22

Denizli ile Özbekistan arasında sağlık köprüsü kurulması için adımlar atılıyor. Bu kapsamda Pamukkale Sağlık Turizmi Derneği tarafından düzenlenen kongreye bilim insanları ve sağlık kurumlarının yöneticileri katıldı. Pamukkale Üniversitesi’yle  Özbekistan'daki Buhara Üniversitesi arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla, eğitim ve sağlık alanlarında protokol imzaladı.

Sağlık Kenti Denizli Projesi’nin alt yapısını oluşturmak, bu anlamda bölgenin ihtiyaç duyduğu planların hayata geçirilmesine katkıda bulunmak, ilin potansiyelini yurt içi ve yurt dışında tanıtarak sağlık turizminde Denizli destinasyonunu oluşturmak amacıyla faaliyet gösteren Pamukkale Sağlık Turizmi Derneği, bu kez de Özbekistan ile sağlık köprüsü kurulması için kolları sıvadı.

Karahayıt’ta düzenlenen ve 3 gün devam eden kongreye Özbekistan’dan Buhara Vali Yardımcısı Djamol Nasırov, Buhara Üniversitesi Rektörü Amrillo Shodiyevich, Buhara Sağlık Müdürü Bakhodır Djumaev, Namangan İl Sağlık Müdürü Solıjan Muminov, Fergana İl Sağlık Müdürü Odilcan Umarov, Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Alkan, Pamukkale Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Onur Erikoğlu ve Denizli’deki özel hastanelerin yöneticileri katıldı.

Üniversiteler işbirliği protokolü imzaladı

Buhara Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla eğitim ve araştırma alanlarında protokol imzalandı. PAÜ'de düzenlenen imza törenine PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Buhara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Amrillo İnoyatov ile akademisyenler ve diğer yetkililer katıldı. Anlaşmaya göre, üniversiteler arasında belirlenecek alanlarda eğitim ve bilimsel işbirliği, anlaşma, konferans ve proje planlama amaçlı üst düzey personelin kısa dönemli ziyaretleriyle eğitim, lisansüstü eğitim ve ortak araştırma projelerine katılım amacıyla araştırma ve teknik personelin uzun dönem ziyaretleri gerçekleştirilebilecek. Ayrıca PAÜ'de verilecek Özbekçe ve İngilizce derslerin başlatılmasında Buhara Üniversitesi, Buhara Devlet Tıp Enstitüsü tarafından destek sağlanması ve Buhara Üniversitesi, Buhara Devlet Tıp Enstitüsünde verilecek Türkçe ve İngilizce derslerin başlatılmasında Pamukkale Üniversitesi tarafından destek sağlanacak.

İyi niyet anlaşması yapıldı

Pamukkale Sağlık Turizmi Derneği ve Özbek Sağlık Müdürleri arasında da bundan sonraki süreci ilerletmek adına iyi niyet anlaşması yapıldı. Konuk heyet, kentteki sağlık kuruluşlarına da ziyaret gerçekleştirildi. Kongre verilen gala yemeğiyle sona erdi. Yemeğe Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Arzu Yaren, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Gülsüm Çelebi, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve davetliler  katıldı.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’den Özbekistan’a sağlık köprüsü
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör