poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Denizli’de sağanak yağmur su baskınlarına neden oldu. Tavas ve Honaz’ı dolu vurdu

Akşama doğru başlayıp gece boyunca süren yağış Denizli’de esnaflara ve alt katlarda oturan vatandaşlara zor anlar yaşattı. Bazı iş merkezlerini su bastı. Esnaf kontrplak tahtaları kullanarak suyu tahliye etti. Honaz ve Tavas’ta ceviz büyüklüğünde yağan dolu tarım arazilerine zarar verdi. Metrekareye 73 kilogram yağış düşen Kale ve mahalleleri en fazla etkilenen bölge oldu.

13-06-2018 18:06

Denizli’de akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmurla trafik durma noktasına gelirken, birçok iş yeri ve evi su bastı. 

Kentte iftar saatlerine yakın başlayan sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar balkon ve iş yeri önlerine sığınırken, şemsiyesi yanında olan vatandaşlar ise yağmurdan şemsiyeleri ile korunmaya çalıştılar. Bir saatten fazla süren yağmur sonrası kent merkezindeki bazı iş hanı, iş yeri ve evler su baskınına uğradı. Kentin en işlek bölgelerinden biri olan ve yaklaşık 150 dükkanın bulunduğu Gazi Bulvarı’ndaki bir iş hanında da su baskını yaşındı. İş hanındaki esnaflar kendi imkanları ile çarşıya dolan suyu çıkarmaya çalışırken, su baskınından dolayı belediyeyi suçladılar. Esnafların bazılarının ise suyu tahliye için kontrplak tahtaları kullanmaları ilginç görüntüler oluşmasına neden oldu. 

Vatandaşlar tarafından cep telefonları ile çekilen görüntülerde ise yayalar ve araçların yollarda oluşan su birikintilerinden dolayı güçlükle ilerlemeye çalıştıkları görüldü. İş yerlerinde yaşanan su baskınlarından dolayı ekonomik zarar meydana geldi.

Honaz’ı dolu vurdu

Sel ve su baskınlarına neden olan kuvvetli yağmurun yanı sıra, dolu da Honaz’da hayatı felç etti. Honaz’a yağan nohut büyüklüğündeki dolu ekili alanlarda ve meyve bahçelerinde büyük hasar oluşturdu. Ekonomisinin önemli bir bölümünü kiraza bağlayan Honaz’da dolu nedeniyle kirazlar büyük zarar gördü. Dolunun ilçede yarattığı yıkım, hasar tespit çalışmalarının ardından ortaya çıkacak.

Tavas’ta durum farklı değil

Aşırı yağış ve dolu Tavas’ta da etkili oldu. Ceviz büyüklüğünde gerçekleşen dolu yağışı özellikle tarım arazilerine zarar verdi. Tavas’a bağlı mahallelerde bardaktan boşalırcasına başlayan yağmur bir süre sonra yerini dolu yağışına bıraktı. Vatandaşlar bir süre ev ve işyerlerinden çıkamazken, dolu yağışının tarım arazilerine verdiği zararın hasar tespit çalışmalarından sonra ortaya çıkacağı belirtildi.

Mezarlıklar su altında

Gecenin en kötü haberi Tavas İlçesi'nin Çağırgan Mahallesi'nden geldi. Sel sularının denize çevirdiği mahallede mezarlıklar sel sularının altında kalırken yeni görüntüler yürekleri yaktı. Bir metreyi geçen sel suları evleri ve hayvanların barınaklarını su altında bırakırken eski evlerin duvarları sel sularına dayanmadı. Sel suları nedeniyle can kaybının olmadığı ilçede, itfaiye ekipleri yaraları sarmaya çalışıyor.

En fazla yağış Kale’de

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün 'kuvvetli yağış' uyarısının ardından Denizli ve ilçelerinde metrekareye düşen yağış miktarı da açıklandı. Buna göre en fazla yağış alan bölge 73 kilogram ile Kale’ye bağlı Karayayla Mahallesi oldu. Bekilli’de metrekareye 59, Honaz’da 42 kilogram yağış düştüğü bildirildi. Denizli merkezde ise metrekareye ortalama 40 kilogram yağış düştüğü açıklandı. Hiç yağmur almayan bölge ise Bozdağ Kayak Merkezi oldu. 

Haber Merkezi

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’de sağanak yağmur su baskınlarına neden oldu. Tavas ve Honaz’ı dolu vurdu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör