etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Haziran 2019 Çarşamba

Denizli’de işsiz sayısını azaltmak, yeni istihdamlar yaratmak amacıyla patronlar buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısının ardından Denizli’de Vali Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında önemli bir buluşmaya imza atılarak iş dünyası bir araya geldi. SGK verilerine göre 189 bin işçinin bulunduğu Denizli’de artı istihdam hedefini de Cumhurbaşkanı koydu. Ekonomi Şurasına katılan ve Ege sözcülüğünü yapan DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın burada Denizli’den 20 bin artı istihdam istendiğini kendisine aktardığını açıkladı. Toplantıda sanayici ve iş adamları artı istihdam konusunda pozitif bakışlarını aktarırken, bunu nasıl sağlayacaklarını masaya koyarak tartıştı. Vali Altıparmak, bu konuda herkesin taşın altına elini koymasını istedi, Denizli’nin artı istihdam konusunda en başarılı yerlerden biri olacağına inancının tam olduğunu vurguladı. Gerçekleşen toplantıda iş dünyasına artı istihdam yaratılması durumunda yararlanacakları teşvikler anlatıldı.

28-02-2017 10:50

İstihdamda başlatılan milli seferberlik hareketinde Denizli’de yerini alıyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrıları sonrasında işsizliğin azaltılması ve artı istihdam yaratılması hedeflerine yönelik Denizli’de dev bir buluşma gerçekleşti. Konuyla ilgili yapılan ön çalışmaların ardından “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programı çerçevesinde Vali Ahmet Altıparmak başkanlığında iş dünyası Anemon Otel’de buluştu. Denizli’de yüzlerce kişiye iş imkanı sunulması amacıyla gerçekleşecek toplantıda patronlara istihdam sağlamaları durumunda teşvikler anlatıldı. En önemlisi mevcut çalışanların yanında toplantıda sanayici ve iş adamları artı istihdam için neler yapabileceklerini değerlendirdi. Konuyla ilgili görüşler ve fikirler ortaya atıldı. SGK verilerine göre 189 bin işçinin bulunduğu Denizli’de hedefi artı istihdam hedefini de Cumhurbaşkanı koyduğu öğrenildi. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Ekonomi Şurasına katılan ve Ege sözcülüğünü yapan DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın burada Denizli’den 20 bin artı istihdam istediğini kendisine aktardığını açıkladı.

“Denizli en iyisini yapacak”

Toplantının açış konuşmasını yapan Vali Dr. Ahmet Altıparmak, sanayi, turizm ve birçok üretim sektöründe söz sahibi olan Denizli’nin, birçok girişimde önderlik ettiğini vurgulayıp şunları söyledi, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, ülkemiz ekonomisi için yaptığı bu çağrıya en iyi cevabı verebilecek illerden bir tanesi de Denizli. Ben inanıyorum ki, sanayicilerimiz, işadamlarımız yani kısacası istihdam sağlayan tüm kesimlerimiz bir araya gelerek bu zincirin bir halkası olacak. Cumhurbaşkanı geldiğinde soracak, ‘Denizli'deki istihdam hakkında ne yaptınız diye. Başlattığımız program istihdam anlamında çok önemli. Ben inanıyorum ki Denizli, sahip olduğu ekonomik potansiyel ve girişimci ruhu ile ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ programına en büyük katkıyı sağlayan illerden biri olacaktır” dedi.


“Çardak önemli bir nokta”

Çardak Organize Sanayi Bölgesinin hareketlenmesinin istihdamda Denizli’ye büyük bir artı koyacağını belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ise, şöyle konuşta, “

İstihdam konusu biz sanayicileri bizzat ilgilendiren bir konu. 78 milyon nüfusumuz var ve 13 milyonu genç. 15-24 yaş arası nüfus bizden iş bekliyor. Bu gençler bizlerin. Dilimizden tırnağımızdan arttırdığını paralarla çocuklarımızı okutuyoruz. İnanılmaz bir sermaye yatırıyoruz gençlerimize. Denizli’de istihdamı 20 bin kişi arttırmak güç ama Çardak Organize Sanayi işler hale gelirse bu rakamın üstüne de çıkarız. Yeni yatırımlarla istihdamı arttırabiliriz” dedi. “Meslek liseleri geleceğimiz”

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, toplantıda yaptığı konuşmada meslek liselerine dikkat çekerek, “Dünyanın gelişmiş ülkelerinde mesleklerin büyük çoğunluğu meslek liseleri ve yüksekokullarla edinilir. Bu okullara bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. İstihdamda  bu öğrencilere öncelik verilmesini istiyorum. Nitelikli ara elamanlarla Denizli’de üretim kalitesi arttığı gibi istihdam olanakları da gelişir” dedi. 

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili ise, Denizli’de her iş adamına, sanayiciye, üretim yapan herkese önemli bir görev düştüğünü vurgulayarak, artı istihdam konusunda Denizli olarak önemli bir başarıya imza atılacağını söyledi. 

Denizli Büyükşehir belediye Başkanı Osman Zolan ise yaptığı konuşmada yerel yönetimler olarak istihdama her zaman olduğu gibi katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi. 20 bin hedefine ulaşılması noktasında iş dünyasına destek vereceklerini vurguladı. 

“ÖNERİ SUNDU”

Toplantıda çalışan rakamlarına değinerek bir sunum yapan Prof. Dr. Oğuz Karadeniz, istihdamın artırılması konusunda bir fikir öne sürdü. İş dünyasının çalışma saatlerini 45 saatte tutması ve mesaileri ortadan kaldırmasıyla otomatik olarak istihdamın artacağını belirten Oğuz, bu durumda istihdamın yüzde 14 artacağını ifade etti. Bunun da Denizli’de 200 bin sigortalı baz alındığında 28 bin kişiye ilave istihdam anlamına geldiğini dile getirdi. 

Yapılan konuşmalar, değerlendirmelerle toplantıda Denizli’de 20 bin artı istihdam için neler yapılabileceği masaya yatırıldı. 


YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’de işsiz sayısını azaltmak, yeni istihdamlar yaratmak amacıyla patronlar buluştu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör