etiler poyrazoğlu otomotiv

Denizli’de imalat sektörü işçi bulamıyor

Denizli’de en yüksek açık iş sayısına sahip sektör bin 118 ile imalat sektörü olurken; eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler makineci, dokuma makineleri operatörü/dokumacı, mermer işçisi, garson, kaynakçı (oksijen ve elektrik), gaz altı kaynakçısı ve iplik eğirme operatörü meslekleri oldu. 

12-10-2017 19:39

Denizli İŞKUR, Denizli işgücü piyasası araştırmasını açıkladı. Açıklamada, Denizli’de bin 381 işyeri ziyaret edilerek verilerin derlendiği belirtildi. Denizli’de 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 23,6’sında bin 620 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Denizli genelinde açık iş oranı yüzde 1,8 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş sayısına sahip sektör bin 118 ile imalat sektörü olmuştur. İmalat sektöründeki işyerlerinin yüzde 19,7’si açık iş bildirirken toptan perakende sektöründe yüzde 15,6 ve İnşaat sektöründe yüzde 31,4 olarak gerçekleşmiştir. 

İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler makineci (Dikiş), mermer işçisi ve Dokuma makineleri operatörü/dokumacıdır. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri yeterli mesleki/teknik bilgi ve tecrübe, fiziki ve bedensel yeterlilik ve takım çalışmasıdır. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve akraba-eş dost aracılığı ile aramaktadır.  

Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 30,1’inde bin 891 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler makineci (dikiş), dokuma makineleri operatörü/dokumacı, mermer işçisi, garson(servis elemanı), kaynakçı (oksijen ve elektrik), gaz altı kaynakçısı ve iplik eğirme operatörü meslekleridir.

Denizli genelinde 20+istihdamlı işyerlerinde 2 bin 167 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının yüzde 2,5 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler imalat, idari ve destek hizmet faaliyetleri ve toptan ve perakende ticaret’tir. Makineci (dikiş), güvenlik görevlisi ve mermer işçisi mesleklerinde istihdam artışı beklenirken; servis rehberi, inşaat boyacısı ve cam mamul imalatçısı mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir. 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’de imalat sektörü işçi bulamıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör