poyrazoğlu otomotiv

Denizli’de her yüz kişiden 4’ü Talasemi taşıyıcısı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Işık Balcı, Akdeniz Anemisi olarak da bilinen Talaseminin anne ve babadan çocuklara geçen kalıtsal bir hastalık olduğunu belirtti. Balcı, Denizli’de Talasemi taşıyıcılığı oranının yüzde 4 olduğunu açıkladı. 

24-07-2018 16:28

Talasemi taşıyıcılığının bir hastalık olmadığını ve tedavi gerektirmediğini vurgulayan Tekden Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Işık Balcı, “Talasemi taşıyıcılarının hafif derecede kansızlık dışında sorunları olmaz. Talasemi taşıyıcılarında da bebeklik döneminde iyi beslenememe nedeniyle demir eksikliği gelişebilir. Bu nedenle demir eksikliği tanısı konan hastaların,  demir tedavisi sonrasında mutlaka bir çocuk hematoloji uzmanı tarafından değerlendirilerek Talasemi taşıyıcılığı için gerekli tetkikleri yapılmalıdır” dedi. 

Talasemi taşıyıcı bir bireyin, kendisi gibi Talasemi taşıyıcı bir birey ile evlendiğinde Talasemi hastası çocukları olma olasılığının yüksek olduğunu dikkat çeken Doç.Dr. Balcı,  bu nedenle, kansızlığı olan her çocuğun Talasemi taşıyıcısı olup olmadığının bilinmesi gerektiğinin altını çizdi. Balcı, Talasemi taşıyıcılığı oranının yüksek olduğu yerlerde, çocukluk döneminde kansızlığı olan çocukların Talasemi taşıyıcılığı şüphesiyle çocuk hematoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerektiği önerisinde bulundu.

Denizli’de yüzde 4 oranında 
Beta Talasemi, anne ve babadan çocuklara kalıtsal olarak geçen, önlenebilen bir kansızlık hastalığı olduğunu söyleyen Balcı,   Ege ve Akdeniz bölgesi ülkelerinde sıkça  görüldüğünü açıkladı.  Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 300 bin Talasemi taşıyıcısı ve 4 bin 500  Talasemi hastası  olduğunu belirten Balcı, Antalya’da %13, Edirne’de %6,4, Urfa’da %6,4, Aydın’da %5,1, Antakya’da %4,6, İzmir’de %4,8, Muğla’da %4,5, İstanbul ‘da %4,5, Denizli’de %4 oranında taşıyıcı bulunduğunu açıkladı. 

Belirtileri nelerdir?
Doç. Dr. Yasemin Işık Balcı, Talasemi hastalığının belirtilerini şöyle sıraladı: Anne ve baba taşıyıcıdır, çocuğa geçen iki globin geni de bozuktur. Genellikle bebek 6 aylık olduğunda ağır bir kansızlık ortaya çıkar ve hayatın ilk 4-12 ayında tanı konur. Halsizlik, solukluk, iştahsızlık, huzursuzluk, karaciğer, dalak büyümesi sonucu karın şişliği, kemiklerde genişleme ve incelme, burun kökü basıklığı, alın ve diğer yüz kemiklerinde çıkıntı ile anormal yüz görünümü ortaya çıkar. Bu hastalar hayatları boyunca düzenli tedavi görmek zorundadırlar. 3-4 hafta ara ile eritrosit transfüzyonu yapılır. Ayrıca vücutta biriken demiri atmak amacı ile şelatör denilen ilaçlar kullanılır.”

Beta Talasemi hastalığından nasıl korunulur?   
Beta Talasemi’den korunmanın , poplumun eğitilmesi ve akraba evliliklerinin riskleri açısından bilgilendirilmeleri olduğunu söyleyen Doç. Dr. Balcı, özellikle Talasemi taşıyıcılığının yüksek oranda görüldüğü bölgelerde Talasemi hastası ve Talasemi taşıyıcısı bireylerin tüm akrabalarının kan tetkiki ile taranması gerektiğini belirtti.  Balcı ayrıca,  evlenecek çiftlerin Talasemi taşıyıcılığı açısından değerlendirilmesinin önemine değindi.  
Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’de her yüz kişiden 4’ü Talasemi taşıyıcısı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör