poyrazoğlu otomotiv etiler

Denizli'de hamsi 20, çipura 35 liradan alıcı buluyor

Havaların soğuması ile Denizli’de balık halinde hareketlilik arttı. Esnaf fiyatların geçen yılla aynı olduğunu savunurken, vatandaş ise  fiyatların yüksek olmasından şikayet etti.

16-11-2019 17:26

Kentte balık halinde kış mevsiminin yaklaşması ile hareketlilik artmaya başladı. Günlük taze gelen balıklarıyla Denizli Balık Hali müşterilerini bekliyor. Balıkçı esnafı fiyatların geçen yıla göre fazla değişiklik göstermediğini söyledi. Bu aylarda yenilmesi gereken balıklar hakkında  bilgi veren esnaf, taze balığın nasıl seçilmesi gerektiği hakkında da ipuçları verdi.  Balık Hali esnafı eski hareketliliğinin olmamasından da dert yandı. 

Vatandaşlar balık fiyatlarının yüksekliğinden şikayet etti. Balık Hali’nde alışveriş yapan Mustafa Ali Çetin  fiyatların çok pahalı olduğunu belirterek, “Hamsi aldım bugün.  Deniz balığı olduğu için tercih ettim. Fiyatlar çok pahalı” şeklinde konuştu.

Balıkların her gün taze olarak 14.00 ve 16.00 saatleri  arasında hale  geldiğini belirten esnaf Engin Tozlu, “Fiyatlar geçen yılın aynısı diyebilirim. Hamsi, sardalye ve istavrit 20 TL. Geçen yıl palamut vardı,  bu yıl yok. Çupra ve levrek geçen yılki gibi bu yıl da 30-35 TL aralığında. Karadeniz somonu dediğimiz yerli somon 35-40 TL arasında, Norveç somonu 75-80 TL aralığında” dedi.

Balık seçerken nelere dikkat etmeli?

Sözlerine ayın balıklarıyla devam eden Tozlu, “Suların soğumasıyla birlikte Karadeniz hamsisi, istavriti, mezgiti. Ege tarafının balıklarından sardalye, levrek ve lüfer balığı bu mevsimde yenilebilir” diye konuştu. Balık seçmenin inceliklerini belirten esnaf Ferhat Tak ise, “Balıkta kulak kırmızı olacak, sertlik olacak üzerine bastığınız zaman gömülmeyecek, kayganlık olacak, gözleri canlı olacak. Yani birçok değişik yöntemi var ama en güzel kulaklarının kırmızı olmasıdır. Kırmızı olduğu zaman hiçbir problem olmaz” dedi.

İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli'de hamsi 20, çipura 35 liradan alıcı buluyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör