etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Denizli’de 88 yeni verem hastası tespit edildi

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Verem Savaş Dispanseri Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. H.Betül Abdüloğlu, veremin Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk 20 hastalık içinde yer aldığını söyledi. Abdüloğlu, Denizli’de 88 yeni verem hastası tespit edildiğini açıkladı

09-01-2019 10:30

Verem Savaş Dispanseri Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. H.Betül Abdüloğlu, bulaştırıcı bir enfeksiyon hastalığı olan veremin sadece bireyi değil, toplumu da ilgilendirdiğini ve toplumun hastalığa karşı bilinçlendirilmesi için her yıl ocak ayının ikinci haftasının ‘Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası olarak belirlendiğini söyledi. Abdüloğlu, “İnsanlık tarihi kadar eski bir hastalık olan verem etkeni, aşısı ve ilaçlarının uzun yıllar önce bulunmasına rağmen özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde hala büyük bir sağlık sorunudur. Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk 20 hastalık içinde yer almaktadır. Tüm dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri verem basili ile enfektedir. Enfekte kişilerin yüzde 5-10'u yaşamlarının bir döneminde hasta olmaktadır. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 10,4 milyon kişi vereme yakalanmakta, 1.7 milyon kişi de bu hastalıktan ölmektedir. Türkiye genelinde 2017 yılı verem hastalığı insidansı yüz binde 15,3’dir. Denizli’de ise 2017 yılı insidansı  yüz binde 8,1dir” diye konuştu.

Verem hastalığının etkeninin ”mycobacterium tuberculosis” adlı bakteri olduğunu ve çoğunlukla akciğerlerde hastalık oluşturmalarına rağmen lenf bezleri, kemikler, eklemler, beyin, böbrekler, sindirim sistemi, omurga gibi organ ve sistemleri de etkileyebildiğini belirten Abdüloğlu, veremin günümüzde tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve tedavisinin DGT (Doğrudan Gözetimli Tedavi) ile en az 6 ay olduğunu vurguladı. DGT’nin, verem hastasının tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu sağlık personeli gözetiminde içmesi ve bu durumun kaydedilmesi esasına dayanan bir tedavi şekli olduğunu vurgulayan Abdüloğlu, “Böylece hastaların planlanan tedavi süresince ilaçlarını içtiğinden emin olabiliriz. Hasta ilaçlarını düzenli olarak kullanırsa tamamen iyileşir, aksi halde ilaçlara direnç gelişir. Tedavi güçleşir, uzar ve öldürücü olabilir. Tedavi edilmeyen her verem hastası yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır” şeklinde konuştu.

 

568 kişi koruma altında

 

Abdüloğlu, son olarak 2018 yılında Denizli’de Verem Savaş Dispanserinde 12 bin 814 kişinin kontrolden geçirildiğini, 88 yeni verem hastası saptandığını, devam eden tedavideki hastalarla birlikte toplam 137 hastanın takibinin yapıldığını, 1.772 hastanın temaslı kontrolü yapılarak 568 kişinin de koruma tedavi aldığını sözlerine ekledi.

 

Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’de 88 yeni verem hastası tespit edildi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör