poyrazoğlu otomotiv
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Denizli’de 2009 yılında Traktörcüler Sitesi’ne taşınan galericiler sıkıntılı

07-06-2018 12:38

Denizli’nin Merkezefendi İlçesi sınırları içerisinde bulunan Kumkısak Mevkii’nde yaklaşık 17 bin 650 metrekarelik alanda kurulan Traktörcüler Sitesi’ndeki galericiler son iki yıldır satışlarında yüzde 40’a varan azalma olduğunu belirtti.   Özellikle ikinci el satışlarda, tahsilat sorunu yaşandığını söyleyen galericiler, “Çiftçinin elindeki traktörü almak zorunda kalıyoruz. İnanın çiftçinin ipoteksiz tarlası yok” diyerek sektördeki sıkıntıyı dile getirdi.  

Denizli’de şehir girişlerinde ve merkezde dağınık noktalarda satış yapan traktör galericileri, Kumkısık Mevkii’nde 12 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 17 bin 650 metrekarelik alanda kurulan Traktörcüler Sitesi’ne 2009 yılında taşındı. 9 yıldan beri burada hizmet veren 35 galerici, işlerinin her geçen gün kötüye gittiğini söylüyor. 

Satışlar yüzde 40 azaldı

Denizli Traktörcüler Sitesi Başkan Yardımcısı Nurettin Işıldar, son 5 ay içinde satışlarda yüzde 40’a varan düşüş yaşandığını vurguladı.   Özellikle ikinci el traktör satıcılarının tahsilatta sıkıntı yaşadığını söyleyen Işıldar, “İnanın elimde iki yıl önce sattığım ama parasını tahsil edemediğim için yeniden galeriye getirdiğim traktörler var. Çiftçi aldığı traktörün taksitlerini ödeyemez hale geldi.  İnanın çiftçinin yüzde 99’u borçlu ve borcunu ödeyemiyor. Çiftçinin elinde ipoteksiz tarlası yok” dedi.

“Çiftçi gülerse biz de güleriz”

Çiftçinin mazot, gübre gibi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle kazanamadığını ileri süren Işıldar, “Bu yetmiyormuş gibi iki yıldan beri afet nedeniyle ürün alamayın çifti perişan. Bizim satışlarımızın iyi olması için çiftçinin durumunun iyi olması gerek.  Çiftçi gülerse bizde güleriz”  diye konuştu.

Alt yapı sorunumuz var

Denizli Galericiler Sitesi sakinleri tarafından müteahhitte verilen 33 işyeri ve 1 sosyal tesisten oluşan Yeni Traktörcüler Sitesi’nin ise sorunu ayrı. Burada 14 traktör galericisi hizmet verirken 10 işyeri boş, 9’unda ise otomobilciler yer alıyor.  Müteahhit tarafından yapılan ve daha sonra galericilere teslim edilen sitenin alt yapı sorunu olduğunu söyleyen Site Başkan Yardımcısı Rıza Aydın, “İçme suyumuz yok. Sondaj suyu kullanıyoruz. Bunun yanı sıra yağmur sularının gideceği bir yer yok. Mecburen yola gidiyor. Geçtiğimiz gün DESKİ yetkilileri geldi bizi uyardı. Yağmur suyu yola gittiği için ikazda bulundular bir daha olduğunda ceza uygulanacak da bunun sorumlusu biz miyiz?  Biz alt yapı istiyoruz” dedi. 

Şengül BOZ 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’de 2009 yılında Traktörcüler Sitesi’ne taşınan galericiler sıkıntılı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör