etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Denizli’de 12 hastaneye  Bebek Dostu ünvanı  verildi

Denizli’de Sağlık Bakanlığınca yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında daha önceden yapılan değerlendirmeler sonucu Bebek Dostu unvanı almayı hak eden  hastanelere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

03-10-2018 10:58

Denizli Devlet Hastanesi’ne bağlı Pamukkale Belediyesi Semt Polikliniği toplantı salonunda düzenlenen törende  İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Bebek Dostu ünvanına sahip olan  1 üniversite, 9 kamu ve 2 özel hastane olmak üzere 12 hastane yetkilisine sertifikalarını teslim etti.

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, il geneli hastanelerde anne sütünü teşvik etmek, emzirmenin önemine vurgu yapmak adına çalışmalar yürütüldüğünü belirterek birçok hastanenin de bu çalışmaların sonucu Bebek Dostu Hastane unvanına sahip olduğunu söyledi. Öztürk, “Bebeğin ilk aşısı olan anne sütü, birçok enfeksiyonun önlenmesinde önemli bir silahtır. Bu nedenle emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bakanlığımızca yürütülen Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı  kapsamında yapılan değerlendirmeler ile ilimiz 2004 yılından bu yana Bebek Dostu İl unvanına sahip. Mevcutta üniversite, kamu, özel tüm hastanelerimiz ve aile hekimlerimizin yüzde  98’i Bebek Dostu Hastane unvanına sahip. Altın Bebek Dostu İl ünvanını almayı hedeflemekteyiz. Ben bu kapsamda üzerine düşeni en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan sağlık kuruluşlarımızın yöneticilerine ediyorum” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nca 1991 yılından beri UNICEF işbirliğinde Anne Sütünün teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı yürütülüyor.  Program kapsamında bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar devam etmesi amaçlanıyor. Eğitim alan ve hastanelerinde doğru anne sütü uygulamalarını yerleştiren hastaneler ziyaret edilerek, uluslararası düzeyde hazırlanmış standart bir form çerçevesinde değerlendiriliyor ve başarılı uygulamalar yapan hastaneler "Anne Sütü Komitesi " kararı ile "Bebek Dostu Hastane" olarak belgelendiriliyor.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’de 12 hastaneye  Bebek Dostu ünvanı  verildi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör