poyrazoğlu otomotiv etiler

DENİB’in genç mucitleri 

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından ‘Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Yarışmada  Yahya Mert İmal, Mert Enes Kürklü ve Seval Akbulut kategorilerinde birinci oldu.

16-04-2018 17:52

Türkiye'de İnovasyon bilincinin genç nesillere aktarılması amacıyla düzenlenen Genç Mucitler Aranıyor - DENİB İnovatif Fikirler Yarışması'nda Final Heyecanı görkemli bir ödül töreni ile gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde Denizli protokolünün de katılımlarıyla gerçekleştirilen ödül töreninde 1000’e yakın başvurudan finale kalan 30 icat görücüye çıktı.

TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert açılış konuşmasında inovasyonun gençler için önemine değinerek, "Bugün burada genç beyinlerin yaratacakları icatlar için bir araya geldik, onlara eski köye yeni adet getirin, başımıza icat çıkarın dedik. Nitekim birbirinden güzel buluşlarla karşımıza çıktılar. Amacımız inovasyon kültürünü küçük yaşta onlara aşılayarak bu organizasyonla geleceğin bilim adamlarının yetişmesinde katkımız olması için üzerimize düşen görevi yerine getirmektir” dedi.
“İnovasyon kültürü oluşturmamız şart”
Kocasert, “Değişen dünyayı Ar-Ge, inovasyon ve tasarımla yeniden şekillendirmenin öneminin bilincindeyiz. Bu yarışma için gençlerimize ‘Eski köye yeni adet getirin, başımıza icat çıkarın’ dedik ve gördük ki onlara fırsat verdiğimizde, bizi beklediğimizden çok daha fazla şaşırtıyorlar. Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri olarak 4 temel unsura odaklanmış durumdayız. İnovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma dörtlü formülü ile 1,5 doların altında olan kilogram başına ihracatımızı daha üst noktalara taşımak istiyoruz” dedi.

Yarışmada, lise kategorisinde Özel Final Anadolu Lisesi öğrencisi Yahya Mert İmal birinci, Bozkurt Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Hilalay Akar ikinci, Orhan Abalıoğlu Meslek ve Teknik Lisesi öğrencisi Ayberk Boz üçüncülüğü elde etti.  Ortaokul kategorisinde Sevil Kaynak Ortaokulu öğrencisi Mert Enes Kürklü birinci, Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Esma Ece Temel ikinci, Hulusi Kulaklı Ortaokulu öğrencisi Rafet Kaan Karaoğlan üçüncü oldu. 

İlkokul kategorisinde 19 Mayıs İlkokullu öğrencisi Seval Akbulut birinci, 19 Mayıs İlkokulu öğrencisi Ayşe Melek Kırlı ikinci, Müftü Ahmet Hulusi İlkokulu öğrencisi Kuzey Kalkan üçüncülüğü kazandı. Yarışmada kategorilerinde jüri ödülleri ise Özel Kokpit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Mesutcan Özkan ve Doğukan Işlakca, Bozkurt İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Abdullah Şimşek ve Müftü Ahmet Hulusi İlkokulu öğrencisi Muhammed Said Yılmaz'a verildi. 
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİB’in genç mucitleri 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör