etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

"Değer kredisi can suyu olacak"

Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, KOBİ Değer Kredisi’nin finansman sıkıntısı çeken KOBİ’lere can suyu olacağını,  ekonominin kan dolaşımının hızlanacağını söyledi. 

12-01-2019 11:13

DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan KOBİ Değer Kredisi’ni değerlendirdi.  Kredinin reel sektör için moral olacağını belirten Keçeci, “Yıllık cirosu 25 milyon liranın altında olan işletmelerimiz, toplam 20 milyar liralık paketten yararlanarak rahat nefes alıp faaliyetlerini sürdürecekler. 6 ay geri ödemesiz ve aylık yüzde 1,54 faiz oranıyla verilecek kredi,  KOBİ'lerin faaliyetlerini artıracak, bu da bir anlamda ekonominin kan dolaşımını hızlandıracaktır” dedi.

“Tam bir can suyu olacak”

“Eğer Türkiye'deki ekonomiyi harekete geçirmek istiyorsak her şeyden önce KOBİ'leri harekete geçirmek zorundayız” diyen Keçeci, son zamanlardaki ekonomik şartlardan en çok etkilenen kesimin KOBİ olarak adlandırılan kurum ve kuruluşlar olduğunu vurguladı.   Finans kaynaklarının son derece kısıtlı olduğu bir dönemden geçerken, imalat sanayi, KOBİ'ler ve ihracatçılar için hazırlanan 'KOBİ Değer Kredisi' destek paketinin ekonomi için tam bir can suyu olacağını belirten Keçeci,  “KOBİ niteliğindeki şirketlerimizin iç piyasadaki durgunluk nedeniyle fazla işlem ve fazla alışveriş yapamadıkları için problemler olduğu muhakkak. 13 bankayı bir araya getirmek suretiyle 20 milyar lira büyüklüğü olan bu paket, yıllık cirosu 25 milyon liranın altındaki işletmelere yönelik olacak. İmalat ve ihracat sektöründe azami 1 milyon lira, diğer sektörlere azami 500 bin lira değerinde kredi desteği sağlanacak. 40 bine yakın işletmeye verilecek bu kredi Türkiye'de önemli bir hareketi tekrar devreye sokacaktır ve önemli bir sıkıntıyı stresti ortadan kaldıracaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yapısal reformların da devreye girmesi gerekir

2019’da yapısal reformlarında devreye girmesi gerektiğinin altını çizen Keçeci, “2019'da mutlak suretle yapısal reformların da devreye girmesi gerekir. Özellikle KOBİ'lerin birtakım sıkıntıları var. Bu sıkıntıların içeresinde daha önce de sürekli ifade ettiğimiz, KDV alacaklarının ödenmesi, birtakım vadesi gelmiş borçların yapılandırılması, özellikle elektrik ve enerji maliyetlerinin düşürülmesi, SGK borçlarının ötelenmesi ve yapılandırılması gibi bir takım işletme sorunları var. Bunlarla ilgili olarak da ivedi reformların mutlak suretle devreye alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - "Değer kredisi can suyu olacak"
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör