poyrazoğlu otomotiv etiler

DDH’da ilk kez uygulandı 

Prostat kanseri tanısı ve tedavisinde büyük gelişmelerin yaşandığını değinen Uz. Dr. Sıtkı Ün, bunlardan biri olan prostatektomi ameliyatının Denizli Devlet Hastanesi’nde ilk kez başarıyla uygulandığını söyledi.

16-01-2018 15:54

Prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu vurgulayan Denizli Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Sıtkı Ün, “Yapılan araştırmalara göre erkeklerin yaşam boyu prostat kanseri ile karşılaşma riskinin yüzde 16,7, yaşam kaybı riskinin ise yüzde 2.5. Rakamlar prostat kanserinin ciddi bir rahatsızlık olduğunu belirtmiştir” dedi.

YILDA BİR KEZ PROSTAT MUAYENESİ OLUN

Prostat kanserinde diğer kanserlerde olduğu gibi erken teşhis ile yaşam kaybının azaltılabileceğine değinen Uz.Dr. Sıtkı Ün, prostat kanserinin belirtilerinin, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkabileceğini, bu bakımdan sinsi karaktere sahip bir hastalık olduğunu dikkat çekti.   Özellikle erken dönemlerde hiç belirti ve şikayet görülmeyebileceğini ve nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik, yaş ve beslenme alışkanlıklarının bazı risk faktörleri arasında yer aldığını söyleyen Dr.Ün, “Hastalığın tanısı biyopsiyle konulur. Prostat kanseri tedavisinde kanserin büyüme hızı, yayılım durumu, hastanın genel sağlık durumu ve uygulanacak tedavinin etkinliğinin yanı sıra, olası yan etkilerine de bağlı olarak farklı tedaviler tercih edilebilir. Cerrahi tedavi erken evre prostat kanserinde en yaygın ve etkili tedavi yöntemlerindendir. Cerrahi yaklaşımda amaç prostatın tamamının alınmasıdır. Uygun vakalarda prostat çevresinde bulunan ve peniste sertleşmeye yardımcı olan sinirler korunabilir. Yine erken evrede prostat ışın tedavisi de uygun hastalarda önemli bir tedavi seçeneğidir. Prostat kanseri tanısı ve tedavisindeki büyük gelişmeler, bu hastalığı korkulan bir hastalık olmaktan çıkarmaktadır” dedi.

İLK KEZ UYGULANDI 

Prostat kanseri tedavisinde Denizli Devlet Hastanesi’nde radikal prostatektomi ameliyatını ilk kez 65 yaşındaki bir hastaya uyguladıklarını ve ameliyatın başarıyla geçtiğini söyleyen Dr.Ün,  “Radikal prostatektomi, prostat kanserini bulunduran prostat bezinin ve hemen komşuluğundaki meni bezlerinin tamamının alınması ile hastayı bu hastalıktan kurtarmak  amacıyla uygulanan bir cerrahi tedavidir. Uzun yıllar yayılmamış prostat kanserinde en çok uygulanan ve en güvenilir tedavi şeklidir. Ayrıca son yıllarda daha sıklıkla uygulanmaya başlanan sinir koruyucu yöntemle cerrahi sonrası daha iyi idrar tutma ve cinsel fonksiyon sonuçları elde edilmektedir” diye konuştu.

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DDH’da ilk kez uygulandı 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör