poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Daha temiz Denizli için bir yatırım daha

Türkiye’nin en temiz kenti ünvanına sahip Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı kuruluşu DESKİ, Çardak’ta bir süre önce başladığı atıksu arıtma tesisini tamamladı. İleri biyolojik arıtma olarak inşa edilen Çardak Atıksu Arıtma Tesisi bölgenin atıksu kirliliğinin önlenmesinde çok önemli bir rol oynayacak. 

23-06-2018 13:54

Birbiri ardına tamamladığı atıksu arıtma tesisleriyle daha temiz bir Denizli için çalışan Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, Çardak ilçesinin en önemli ihtiyaçları arasında bulunan Çardak Atıksu Arıtma Tesisi'ni de tamamlayarak faaliyete aldı. 23 bin metrekare alana kurulu tesisteki arıtılacak atık suyun günlük ortalama debisinin 500 metreküpü bulacağı kaydedilirken, tesisin bölgesel arıtma niteliğinde olduğu belirtildi.  1 adet terfi merkezi ile 16 bin 500 metre kollektör ve deşarj hattı döşenilen tesis betonarme biyolojik atıksu ileri arıtma tesisi olarak inşa edildi. 

Çardak Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’nde atık su sulama suyu standartlarını sağlayacak şekilde arıtılacak, atık sular fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulduktan  sonra, atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılarak deşarj edilecek. 

11’i tamamlandı, 5’inin inşaatı sürüyor

Denizli’nin büyükşehir olmasının ardından özellikle ilçelerde su kaynaklarını kirleten unsurları önlemek için Büyükşehir Belediyesi Denizli Su ve Kanalizasyon İdaresi, atıksu arıtma ve paket arıtma tesislerinin inşaatına vakit kaybetmeden başladı. Acıpayam’da iki, Çardak’ta iki, Bozkurt, Çal, Çivril, Pamukkale , Sarayköy ve Tavas’ta birer olmak üzere arıtma tesisleri yapan DESKİ, Serinhisar’daki atık su arıtma tesisini de üstlenerek bitirdi. Sarayköy ve Tavas’ta ikinci atıksu arıtma tesislerinin inşaatı sürüyor. Baklan, Bekilli ve Çameli atıksu arıtma tesislerinin inşaatı sürerken ihalesi yapılan Kale atıksu arıtma tesisinin inşaatına kısa süre içinde başlanacak.

"Daha temiz bir Denizli için"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tesisin Çardak, Denizli ve bölge için çok önemli bir yatırım olduğunu ifade ederek, kentin daha çevreci bir hale gelmesi için çalışmalara devam edeceklerini vurguladı. Büyükşehir Belediyesi DESKİ olarak ihtiyaç olan tüm bölgelere atıksu arıtma tesisi yaptıklarını vurgulayan Başkan Osman Zolan, "Daha temiz bir Denizli için çalışmaya devam edeceğiz. Atıksu arıtma tesisimiz Çardak ilçemize, Denizlimize hayırlı uğurlu olsun" dedi.
Haber Merkezi


 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Daha temiz Denizli için bir yatırım daha
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör