poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

“Cumhuriyetten, hukuk devletinden ve birbirimizden başka hiç kimsemiz yok”

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan Türkiye’nin gündemine oturan çoklu Baro sistemiyle ilgili açıklama yaptı. İlhan açıklamasında “Cumhuriyetten, hukuk devletinden ve birbirimizden başka hiç kimsemiz yok” diyerek mücadele çağrısında bulundu.

30-06-2020 11:12

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Türkiye’nin dört bir tarafından “Çoklu Baro” sistemine karşı, Ankara’ya yapılan yürüyüş sonrası konuyla ilgili ilk açıklamasını yaptı. Ankara’da polis müdahalesi ve yaşanan bir çok gelişmenin ardından açıklama yapan İlhan, bu ülke üzerinde yaşayan hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrı olduğunu vurguladı.

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan şu ifadelere yer verdi: “Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun nedeni;

Baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir.

 Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır.

Cumhuriyet’in ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da “çoklu baro” kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır.

Bizler, barolar olarak, meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi; meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz.”   Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Cumhuriyetten, hukuk devletinden ve birbirimizden başka hiç kimsemiz yok”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör