Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, TGSP Ege Bölgesi  İstişare Toplantısı’nda konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve Türkiye Gençlik STK'ları Platformu (TGSP) Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Denizli’ye geldi. Ege Bölgesi İstişare Toplantısı’nda konuşan Erdoğan,  "Sırtımızı sadece belediyelere, devlete dayayarak iş yapma hastalığına yakalanmamalıyız" dedi.

27-09-2019 14:13

Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde TGSP tarafından ikincisi düzenlenen Ege Bölgesi Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı'nda konuşan Bilal Erdoğan,  10 ilden gelen STK temsilcilerinin farklı alanlarda çeşitli çalışmalar yaptığını görmenin sevindirici olduğunu dile getirdi. 

Bugün muhafazakar çizgideki STK'ların ulaşabildiği gençlik kesiminin, gençlerin yüzde 10'unun çok altında olduğunu aktaran Erdoğan, "Dolayısıyla yurt, burs, kurs faaliyetiyle çok büyük kitlesel ulaşımları yapmak mümkün değil. Örneğin sadece örgün eğitimde üniversitelerde 5 milyon civarında öğrenciden bahsediyoruz. Bunların yaklaşık 700 bini Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında barınıyor. Bizim bütün vakıflarımızın, derneklerimizin yurtlarının kapasitesi 60 bin, taş çatlasın 65-70 bin. Dolayısıyla bütün gayretimizi, bu 60 bin kapasiteli yurtları işletmek için gösterirken 700 bin öğrencinin olduğu YURTKUR'ları tamamen ıskalamış oluyoruz" diye konuştu. 

“Ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız”

Erdoğan, birçok ulusal faaliyet gösteren TGSP üyesi vakıf ve derneklerin ciddi mali sıkıntıları olduğunu bildiğini belirterek, "Onun için hep ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız. Sırtımızı sadece belediyelere, devlete dayayarak iş yapma hastalığına yakalanmamalıyız. Bu bir hastalık haline gelmemeli. Mümkün olduğunca kendi ayaklarımızın üzerinde duran işler yapalım" şeklinde konuştu. 

"Faaliyetler zenginleştirilmeli"

Faaliyetlerin zenginleştirilmesi gerekliliğinin altını çizen ve TGSP Spor Komisyonu'nun hazırladığı STK'larda Sportif Gelişim Rehberi’ni örnek veren Erdoğan, "Sporda var olmak zorundayız. Çünkü siz gençlikle ilgili çalışma yapacaksanız, gençleri spora teşvik etmek doğru bir şey olduğuna göre, sporda gençler yoğunluklu olduğuna göre sporda olacağız. Her bir STK'nın muhakkak sporla ilgili bir iştigalinin olması lazım. Türkiye'de filanca hastalığın derneği var, falanca hastalığın vakfı var. Bakıyorsunuz tamamen Masonların oluşturduğu kuruluşlar, tamamen doktorların kendi ticaretleriyle ilgili organizasyonları. Bizim hastamız yok mu, var. Niye sağlıkla ilgili, hastalarla ilgili onlara destek olacak dernekler, vakıflar Türkiye'de Müslüman dindar insanlar tarafından kurulmamış bugüne kadar? Maalesef orada da bir iki dernek, vakıf dışında çok zayıf olduğumuzu görüyoruz” dedi.

“En yüksek sesle itiraz edeceğiz”

Erdoğan, gençlere ulaşmanın yolunun onların nerede ne yaptıklarını tespit edip o alanda faaliyet yürütmekle olacağına işaret ederek, " Çevre duyarlılığı olan gençlerle ilgili bizim mecralarımız olacak. Hayvan hakları ile ilgili bizim mecramız olacak. Bugün gündemde hangi toplumsal hassasiyet varsa bunların hepsi zaten inancımızın gereği olarak sahip çıkmamız gereken mesele. Yani Türkiye'de dindar insanlar kadar çevreci kimsenin olmaması gerekirken bize çevreden dayak atmaya çalıştılar. Namus üzerinden Türkiye'de Müslüman insanlar zan altında bırakılmaya çalışılıyor. Müslümanlar olarak biz böyle bir dayak yemeyi nasıl içimize sindiriyoruz? Bununla mücadele etmek sadece kulağımızın üstüne yatmakla, yokmuş gibi davranmakla olmuyor. O zaman çıkacağız, işte çocuk istismarı ile ilgili biz de sesimizi çıkaracağız, buna en yüksek sesle itiraz eden biz olacağız. Bir yerde çevre katliamı yapılıyorsa buna en yüksek sesle itiraz eden biz olmamız gerekir" ifadelerini kullandı. 

"Gençleri istismar eden odakları ifşa etmek zorundayız"

Birtakım çevrelerin çeşitli vakıf ve derneklere farklı kulplar takarak gençleri oralardan uzaklaştırmaya çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, "Ama Rotary'nin yaptığı çalışmaya katılmak mubah, Lions'un üniversitelerde yaptığı teşkilatlanmaya katılmak hiçbir kulp taşımıyor. Bu ülkede mason olmayı kimse sorgulamıyor. Dolayısıyla biraz öz güvenle ayağa kalkıp bu konularda ses çıkarmamız lazım, meydanı başkalarına bırakmamamız lazım. Bu konularda gençleri istismar eden bu odakları da ifşa etmek zorundayız" değerlendirmesinde bulundu.  Türkiye'de Deniz Feneri çok başarılı işler yaparken, FETÖ ve Alman istihbaratının ortak operasyonuyla ciddi bir dosya hazırlanıp üzerilerine gidildiğini aktaran Erdoğan, "Buraları böyle hadiselerle veya iftiralarla kirletmelerine izin vermemeliyiz. Kurumlarımızla ilgili çıkan şeylerde gönül rahatlığıyla savunmalıyız. Olsa olsa içeriye bir tane yanlış insan karışır, bir hata yapar, onun hatasıdır. Bununla da bir kurum zan altında bırakılmamalıdır"  dedi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın da yer aldığı toplantıda, TGSP Başkanı Ömer Faruk Terzi, platformun faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi, STK temsilcileri de sorun ve isteklerini paylaştı. AA

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, TGSP Ege Bölgesi  İstişare Toplantısı’nda konuştu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör