poyrazoğlu otomotiv etiler

Çolak: “Korona ile kaygı problemi de ortaya çıktı”

Psikolog Neriman Çolak, koronavirüs ile birlikte kaygı problemi yaşayan kişi sayısının da arttığını söyledi. Çolak, "COVID-19 ile bir çok kaygı problemi yaşayan kişi sayısı artmıştır. Bunun en önemli nedenlerinden biri de sosyal medyanın durumu basite indirgeyerek asılsız haberlerle gündemi meşgul etmesidir. Şuan için yapabileceğimiz en güzel destek evlerimizde kalarak sosyal izolasyonu sağlamak olacaktır" dedi.

24-03-2020 14:24

Koronavirüs ile ilgili Türkiye genelinde tedbirler alınmaya devam ederken uzmanlarda bir dizi uyarılarda bulunuyor. Bu çerçevede Psikolog Neriman Çolak, koronavirüs ile birlikte kaygı problemi yaşayan kişi sayısının arttığını belirtti. 

Çolak, açıklamasında "Koronavirüs salgını ile birlikte kaygı problemi yaşayan kişi sayısında da artış yaşanıyor. Kaygı genellikle can sıkıcıdır. Hatta bazen işlevsel olarak hayatımızı olumsuz etkiler ve yapmak istediğimiz işlerimizden bizi alıkoyar. Kaygı hayatımızda birçok farklı şekilde görülebilir. Bunlardan bazıları, Kronik endişe, performans kaygısı, topluluk önünde konuşma kaygısı, panik atak, agorafobi, takıntı (obsesif kompülsif bozukluk), dış görünümü ile duyulan endişe (vücut dismorfik bozukluğu), sağlık kaygısıdır (hipokondriazis). Tehlike anında korkmamız, endişelenmemiz normal bir içgüdüsel davranıştır. Titreme, çarpıntı, gerginlik, terleme veya baş dönmesi gibi bedensel tepkilerin kontrolden çıkması durumu kaygı (anksiyete) göstergesidir. Şuan tüm dünyanın gündeminde olduğu gibi Türkiye’de de korona virüs (COVID-19) salgını var. Dediğimiz gibi Covıd-19 ile birçok kaygı problemi yaşayan kişi sayısı artmıştır. Bunun en önemli nedenlerinden biri de sosyal medyanın durumu basite indirgeyerek asılsız haberlerle gündemi meşgul etmesidir. Şuan için yapabileceğimiz en güzel destek evlerimizde kalarak sosyal izolasyonu sağlamak olacaktır" dedi.

Kaygıyı Yenmek İçin Ne Yapılacak? 

Psikolog Neriman Çolak, kaygı problemini gidermek için önerilerde bulundu. Çolak, "Solum egzersizi yapılmalı. Bu bireyin sakin ve yavaş bir şekilde aldığı nefesi bir süre tutarak aldığı sürenin 2 katı sürecek şekilde nefesini salıvermesidir. 3-3-6 kuralı olarak da bilinmektedir. Yani 3 saniyede aldığımız nefesi 3 saniye tutarak 6 saniyede vermeye çalışmak. Kaygıyı yenmek için öncelikle sosyal medya kullanımı azaltmanız gerekiyor. Çünkü sosyal medya da panik hali sizi daha çok etkileyerek anksiyete artışına neden oluyor. Bu sebeple gerektiği kadar resmi açıklamaları okumak kaygıyı hafifletecektir. Bir diğer yöntem ise kafamız da felaket senaryoları kurarak içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyoruz. Önlem alarak senaryolarımızı yenebiliriz. Salgın önlemden daha güçlü değildir" dedi. 

Kubilay DEMİR

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çolak: “Korona ile kaygı problemi de ortaya çıktı”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör