etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Çocuklarımız ölmesin

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, sağlıklı bir nesil yetiştirilmesi için çocukların sorunlarının dikkate alınması gerektiğini belirtti. Öztürk, 2017 yılında kalp nakli bekleyen 19 çocuğun hayatını kaybettiğine dikkat çekti. 

25-04-2019 11:25

Ağır kalp kapak hastalığı veya kalp kasının ilerleyici bir hastalığı olan kardiyomiyopati nedeniyle kalp yetmezliğinin son aşamasına gelen ve kalbin hayati organlara kan pompalama kapasitesinin tükendiği noktadaki kişilerin kalp nakil listesine alındığını belirten İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk, Kan, Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Daire Başkanlığının verilerine göre Türkiye’de kalp nakli bekleyen hasta sayısının 1169 olduğunu, geçen yıl 91, bu yıl 16 kalp nakli yapıldığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi veren Öztürk, uygun kalp bulununcaya kadar yapay kalp destek sistemleri adı verilen cihazlarla ortalama 4-5 yıl destek alarak yaşayan hastaların olduğunu belirterek, “2010 yılından bu yana SGK tarafından karşılanmakta olan bu cihazlar son dönemlerde döviz fiyatlarının yükselmesinden dolayı karşılanmasında aksamalar olduğu vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir. Çocuklarımız ülkemizin geleceğidir. 2017 yılında yapılan 70 kalp naklinden sadece 4 tanesi çocuktu. Ne yazık ki; 2017’de kalp nakli bekleyen 19 çocuğumuz hayatını kaybetti” dedi. 

Öztürk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan son 5 yılda kalp nakli bekleyen kaç çocuğa kalp nakli yapıldığını açıklamasını ve yapay kalp destek sistem  adı verilen cihazlarda önceliğin çocuklara verilmesini istedi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çocuklarımız ölmesin
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör