poyrazoğlu otomotiv etiler

Çocuklarda ayrılık kaygısı artabilir

Okula yeni başlayan çocuklarda ayrılık kaygısının yaşanabileceğini belirten PAÜ Hastaneleri Çocuk Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Burcu Çakalöz, “Böyle bir durumla karşılaşan ailelere öneriler; öncelikle ebeveynler; çocuklarına kızmak, azarlamak yerine yaşadığı sıkıntıyı anlamaya yönelmelidirler” dedi. 

18-09-2018 10:49

Okula yeni başlayan çocuklarda ayrılık kaygısının yaşanabileceğini bunun doğal olduğunu belirten Çocuk Psikiyatri AD. Başkanı Prof.Dr.Burcu Çakalöz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, anne ve babaları uyardı.   Çocuğun okula gitmek istememesi ve bu konuda yoğun direnç göstermesi, hem çocuk, hem de aileleri için oldukça sıkıntılı bir durum olduğunu belirten Prof.Dr. Çakalöz, “Bir çocuğun okula gitmek istememesinin birçok nedeni vardır.  "Ders başarısızlığı, derslere karşı isteksizlik, dikkat sorunları, öğrenme güçlüğü, arkadaş ilişkilerinde sorun, öğretmenlerle çatışma, davranış sorunları, depresyon, anne baba ilişkisinde sorunlar bunlardan bir kaçıdır. Çocukların okula gitmeyi istemesinin önemli bir diğer nedeni de ayrılık kaygısıdır" dedi.  

Ayrılık kaygısının anne, baba ya da diğer bağlanma nesnelerinden ayrılmaya ilişkin aşırı kaygı duyma olarak da tanımlandığının altını çizen Prof.Dr. Çakalöz,   “Okul gibi yeni bir ortama girdiğinde çocuğun bir miktar kaygılanma doğaldır. Durumun aciliyetini, okul reddiyle ilgili sorunlar ya da kaygının yoğunluğu ve şiddeti belirler.   Böyle bir durumla karşılaşan ailelere öneriler; öncelikle ebeveynler; çocuklarına kızmak, azarlamak yerine yaşadığı sıkıntıyı anlamaya yönelmelidirler. Okul konusunda; kararlı ve destekleyici bir tutum sergilemek doğru olandır.  Yani, okula her durumda gidilecek, ama anne ya da baba ile gitmesi ve zorlamadan, yavaş yavaş okula alışması sağlanmalıdır. Okul rehber öğretmeni, sınıf öğretmeni ve ailenin işbirliği sıkı olmalıdır. Anne babasından ayrılamayan, haftalarca hatta aylarca sıkıntı yaşayan, yoğun endişeleri nedeniyle günlük işlerini aksatan çocukların muhakkak çocuk psikiyatrisi uzmanlarınca değerlendirilmesi ve hekim, aile ve okul işbirliği ile tedavinin sürdürülmesi yararlı olacaktır” diye konuştu. 

Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çocuklarda ayrılık kaygısı artabilir
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör