etiler poyrazoğlu otomotiv
16 Eylül 2019 Pazartesi

Çocuk Evi’ndeki şiddete otak tepki

Tokat’ta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Çocuk Evi’nde kalan kurum bakımındaki 4-12 yaş aralığında 26 çocuğa sistemli olarak fiziksel ve psikolojik şiddet uygulandığı iddialarına ortak tepki geldi. 

23-05-2019 11:27

Denizli Koruyucu Aile Derneği, Denizli Barosu, Denizli Otizm Derneği, Denizli Soroptimist Kulübü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Denizli Şubesi, Türk Eğitim Vakfı Denizli Şubesi, Denizli Kadın Platformu, Kadın Haklarını Korumu Derneği Denizli Şubesi, Girişimci Kadınlar Derneği Denizli Şubesi’nin de yer aldığı Türkiye genelindeki 37 baro ve sivil toplum örgütü ortak açıklama yaparak iddiaların tüm çocuk dostlarının yüreğini kanattığını dile getirdi. 

Yapılan ortak açıklamada Tokat adli sisteminden konuyla ilgili soruşturma yapıldığının teyit edildiği belirtilerek, “Tokat Turhal’da kurum bakımında  koruma altındaki çocuklara yönelik şiddet ve istismar nedeni ile başlayan soruşturmaya ilişkin haberdeki iddialar tüm çocuk dostlarının yüreğini kanatmıştır.  Kapalı ve denetimden uzak kurum ve oluşumların, çocuklara yönelik şiddet üretme potansiyelini yükselttiğini kamuoyunun dikkatine sunarız. Biz aşağıda imzası olan çocuk dostu sivil toplum örgütleri, koruma altında olan çocuklarımız için bir bakım modeli olarak uygulanan Çocuk Evleri ve Sevgi Evleri adı altında faaliyet gösteren kurumların personel alım yöntemlerinin, oluşum ve işleyişe esas özelliklerinin şeffaf, liyakate dayalı ve sürekli denetlenebilir olması gerektiğine inanıyoruz. Bakım sorumluluğunun yerine getirilmesinde kurulan sistemlerin denetime açık olmasının sağlanması talebimizdir” denildi. 

Çocuğun sevgi, saygı, değer görmediği hiçbir bakım modelinin onaylanamayacağı vurgulanan açıklamada, “Özel bir ilgi ve sevgi ile büyütülmesi gereken koruma altındaki çocuklarımıza yaşatılan yeni travmalar çocuklarımızın ruhlarını öldürmektedir. Derneklerimiz, baroların çocuk hakları merkezleri, çocuk alanında çalışan uzmanlar bu davanın takipçisidirler. Çocuk Hakları alanında çalışan sivil toplum örgütleri başta olmak üzere, tüm çocuk dostlarının topluma ve kurumlarımıza  çağrısıdır. Çocukların yardım isteyebilecekleri, destek bulabilecekleri ve asla çaresiz kalmayacağı bir dünyayı el birliği ile inşa edelim” ifadelerine yer verildi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çocuk Evi’ndeki şiddete otak tepki
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör