etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Çivril’ de hünnap hasadı

Çivril’e bağlı Gümüşsu Mahallesi’nde C vitamini kaynağı, kalorisiz ve güçlü bir antioksidan olarak bilinen hünnap meyvesinin  ilk hasadı yapıldı.

08-10-2018 10:39

Çivril’e bağlı Gümüşsu Mahallesinde hünnap hasadı yapıldı. Hünnap hasadına Tarım ve Orman  İl Müdürü Yılmaz Erkaya,  Çivril Tarım ve Orman  İlçe Müdürlüğü personeli ile üreticiler  katıldı. İlk hünnap hasadı, Gümüşsu’da yaklaşık 7 dekar üzerinde 300 ağaçtan fazla dikili, kapama bir hünnap bahçesinde gerçekleşti. Tarım ve Orman  İl Müdürü Yılmaz Erkaya,  hünnap yetiştiriciliğinin Denizli’de yaklaşık 132 dekar alanda yapıldığı bilgisini vererek, “Gümüşsu Mahallemizde 100 dekar, Tavas ilçemizde 25 dekar ve Merkezefendi ilçemizde 7 dekar alanda üretiliyor. Hünnap bitkisi çiftçimiz için iyi bir gelir kaynağı. Gümüşsu Mahallemizde yaklaşık 300-350 yıldan beri hünnabın yetiştirildiği söylenmekte. Hünnap özellikle yaş ve kurutulmuş olarak tüketilmekte, hoş ve lezzetli olan bir çok hastalığa iyi geldiği söylenen bir bitkidir” dedi.

Erkaya, eylül ayı sonlarında hasada başlanıp, ekim ayında da devam edildiğini ifade ederek, bereketli, bol hasatlı tarım sezonu temennisinde bulundu. Hasat yapılan hünnap bahçesinin sahibi Hasan Bulut ise, ““Hünnap meyvesi ile ilgili 15 yıllık bir çalışmam var. Bunların fidanlarını kendim üretiyorum. Bahçemin11 yıllık bir başlangıcı var. Bu ağaçların çok iyi meyve tutumu olup mevcut ağaç miktarı 250 ile 300 civarındadır, pazarlamasını yöresel olarak pazarcılara yapıyoruz. Fiyatları 4 lira ile 6 lira arasında değişiyor. Sağlık yönünden çok değerli bir bitki” diye konuştu.

Hünnap meyvesinin Faydaları,

Ülkemizde hünnap meyvesi alternatif tıp uygulamalarında yaygın olarak kullanılmakta. Sıfır kalori olması itibariyle, C vitamini kaynağı ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelmesi nedeniyle "doktor hünnap" adını almış. Göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, öksürük kesici, idrar yolu hastalıkları, kolesterol,  damar hastalıkları ve kan temizleyici olarak alternatif tıp uygulamalarında kullanılmakta. Hünnap meyvesini bu kadar sağlıklı yapan şey, belki de içerdiği C vitaminidir. C vitamini vücuttaki serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir antioksidan olarak biliniyor.

 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çivril’ de hünnap hasadı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör