etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

Çivril’de dolu dolu festival

Çivril’de bu yıl 23’üncü kez düzenlenen Uluslararası Elma Tarım ve Kültür Festivali, 29 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Denizli’nin meyve deposu olan ilçenin ürünlerinin tanıtımı için düzenlenen festivale tüm Denizli halkını davet etti.

27-08-2019 17:33

Festivalle ilgili Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Niyazi Vural, Çivril’in Türkiye’de elma üretiminde ikinci sırada olduğunu, bu yıl 259 bin ton elma üretimi yapıldığını, bunun yanı sıra çerezlik ay çekirdeği, şeftali, erik, mısır, haşhaş üretimi yapıldığını vurguladı. Çivril’in Denizli’nin meyve üretim üssü olduğunu dile getiren Vural, “Pamukkale ve Merkezefendi’den sonra Denizli’nin en büyük ilçesi olan Çivril’in yeterince tanıtılmadığını düşünüyoruz. 23’üncü kez düzenlediğimiz festivalle Çivril’i ve ürettiğimiz ürünleri tanıtmak istiyoruz. Beyecesultan höyüğümüz var,  bu höyükte 40 katmanlı bir şehir olduğu 1950'li yıllarda İngiliz bilim adamları tarafından keşfedilmiş. Çivril’de meyvenin her çeşidi yetişiyor.  Ayrıca ilçemizi lavantanın, aromatik bitkilerin ve seracılığın merkezi haline getirmeye çalışıyoruz” dedi. 

Festival kapsamında çok sayıda etkenlik düzenleneceği belirten Vural, “Dolu dolu bir program hazırladık. Bu yıl festivalin bazı bölümlerini mahallelere taşıdık. Festival’de Efe, Ahmet Şafak ve Burcu Güneş konserleri var. En iyi elma ve şeftali üreticisi yarışması, en kısa sürede ay çekirdeği yeme yarışması, en yavaş bisiklet sürme yarışması, elma güzeli ve en iyi elmalı pasta yarışmalarıyla festivale katılanlar renkli anlar yaşayacak. Miryakefalon Zaferi’nin 843. yıldönümü nedeniyle Işıklı Mahallesi’nde panel düzenledik. Atlı cirit oyunları gösterisi düzenlenecek. Çivril Tarım Çalıştayı yapılacak ilçenin tarımdaki sorunları ve avantajları değerlendirilecek. Cuma günü başlayacak festivalimize tüm Denizli halkını davet ediyorum. Güzel bir hafta sonu geçirmek istiyorlarsa festivalimize katılsınlar” diye konuştu. Osman Nuri BOYACI

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çivril’de dolu dolu festival
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör