poyrazoğlu otomotiv etiler

Çin heyetinden Müftülük ziyareti

Çin Halk Cumhuriyeti Şanghay Belediyesi Etnik ve Din İşleri Komisyonu Genel Müdürü Bei Hua başkanlığındaki heyet, İl Müftüsü Mehmet Aşık’ı makamında ziyaret etti.Heyet Başkanı Bei Hua, Türkiye’de çeşitli dine mensup kişilerin birlikte yaşama tecrübesinden istifade etmek istediklerini söyledi. 

11-07-2018 17:12

Çin heyetinin Müftülük ziyaretine Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başmüfettişi İbrahim Hatipoğlu, 23. Dönem AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Salih Erdoğan, İl Müftü Yardımcıları Hasan Hüseyin Ortanca ve Hasan Hüseyin Palabıyık ile Mustafa Çiftçi de katıldı.  Ziyarette konuşan Müftü Aşık, Çin halkıyla Türk halkı arasındaki sıcak ilişkinin uzun yıllar öncesine dayandığını belirtip ziyaretten duyduğu  mutluluğu ifade etti.
Şanghay Belediyesi Etnik ve Din İşleri Komisyonu Genel Müdürü Bei Hua, Türkiye’de oldukça sıcak karşılandıklarını ve misafirperverliğinden çok etkilendiklerini belirterek, “Dini yönetim ve idare konusunda tecrübelerinizden faydalanmak için sizi ziyaret ettik. Türkiye’de çeşitli din mensupları ile birlikte huzur ve güven içerisinde yaşama tecrübesinden istifade etmek istiyoruz. Türkiye’de bizlere gösterilen yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Peygamberimizin müminler için her hususta rehber olduğunu belirten Müftü Aşık, “Peygamberimizin özellikle diğer din mensupları ile de karşılıklı ilişkilerinde çok güzel örnekler vardır. Özellikle Peygamberimiz, Hıristiyanlar ve Yahudilerle yakından ilgilenmiş, bir insan olmaları itibariyle, onlara hep sevgi ve hoşgörü ile muamelede bulunmuştur. Ülkemizde de diğer din mensupları huzur ve güven içerisinde hiçbir engelleme ve kısıtlama olmadan rahat bir şekilde ibadetlerini yerine getirebilmektedir. Söylediğim sözlerin en canlı şahitleri İstanbul’da ve diğer şehirlerimizde yaşayan diğer din mensuplarıdır. Ülkemizde yaşayan diğer din mensuplarına gösterilen hoşgörü ve müsamahanın diğer ülkelerde de gösterilmesini can-ı gönülden istiyoruz” dedi.

Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere, baskı ve zulüm yapıldığı yönündeki haberlerin doğru olup olmadığını soran Müftü Mehmet Aşık’a, Çin Heyeti Başkanı Bei Hua, “Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti gibi laik devlettir. Yasalarımızın tanıdığı din mensuplarına daima ibadet hürriyeti özgürce yerine getirmeleri konusunda yardımcı oluyoruz. Bu ziyaretimizde ülkenizin çeşitli din mensupları ile birlikte yaşama tecrübesini sizlerden aldığımız bilgiler ışığında bizlerde hizmet sunmaya gayret göstereceğiz” cevabını verdi. Ziyaret  karşılıklı hediyeler verilmesiyle sona erdi.
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çin heyetinden Müftülük ziyareti
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör