poyrazoğlu otomotiv etiler

CHP’li kadınlar ‘Müftü’ yasasına savaş açtı

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kadın Kolları, müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasanın iptali için imza kampanyası başlattı. CHP’li kadınlar, Gazi Bulvarı Candoğan Parkı önünde stant kurarak yasaya karşı çıkan vatandaşlardan da imza topladılar.  

25-10-2017 17:55

Müftüler resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının iptali için CHP Kadın Kolları imza kampanyası başlattı. CHP Denizli Kadın Kolları Başkanı Sündüz Başsorgun, “CHP Kadın Kolları olarak Anayasa Mahkemesi Başkanlığına gönderilmek üzere bu yasanın iptali için başlattığımız imza kampanyasına destek büyüyerek devam ediyor. Topladığımız imzaları Anayasa Mahkemesi Başkanlığına göndereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir. Söz konusu tasarının kabullüyle ‘anayasa suçu’ işlenmiştir” dedi.

Başsorgun, “Biz Cumhuriyet Kadınları olarak hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak, ülkemize getirilmek istenen ‘İslam devleti olma’ dayatmasına karşı kadın yurttaş kimliğimizle mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Kadınların yanı sıra erkeklerden de kampanyaya destek geldi. toplanan imzalar Anayasa Mahkemesi Başkanlığına gönderilecek.

Ayşe Selçuk Kağ 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP’li kadınlar ‘Müftü’ yasasına savaş açtı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör