poyrazoğlu otomotiv etiler
10 Aralık 2018 Pazartesi

CHP’li başkan Almanya’da

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, PSI Fuarına katılmak üzere Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkenti Duesseldorf’a gitti. Varlıker, işi gereği gittiği Almanya’da başta CHP-NRW örgütü başta olmak üzere bir dizi ziyaretler de bulundu.

12-01-2018 18:30

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı ve tekstilci Tolga Varlıker, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkenti Duesseldorf’ta düzenlenen PSI fuarına katıldı. 

Varlıker, uçaktan iner inmez ilk gün Duisburg şehrindeki CHP - NRW örgütüne ziyaret ederek Başkan İbrahim Vural ve Kadın Kolları Başkanı ile görüştü.

İlk defa Türkiye'den bir il veya ilçe örgütünün ziyaret ettiğini ama CHP’li vekillerin sık sık uğradığı CHP - NRW örgütü başkanı İbrahim Vural’dan faaliyetleri hakkında bilgi alan Varlıker,  örgütün Adalet yürüyüşünün amacı ile ilgili Almanca ve Türkçe bildiriler dağıtıp basına açıklamalarda da bulunduğunu belirtti.

Almanya’da 1 milyon 410 bin Türk seçmenin yaşadığını ve bunun 541 bininin CHP - NRW örgütünün bulunduğu Dusseldorf bölgesinde yaşadığını vurgulayan Varlıker, “Bu bölge Türk siyaseti için çok çok önemli. Burdan gelecek oylar doğrudan milletvekili sayılarını değiştirebiliyor” dedi.  1 Kasım seçimlerinde Denizli’nin 1 milletvekili kaybetmesinin nedeninin de bölgeden gelen oyların olduğunu dikkat çeken Varlıker, CHP-NRW ile Denizli Merkezefendi İlçe Örgütü kardeş örgütlenme modeli oluşturulması için görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Almanya'da binalarına kendi parti tabelasını asabilen sadece CHP’nin söyleyen Varlıker, CHP-NRW örgütünün talepleri olduğunu belirterek şöyle sıraladı:

- Yurtdışı, Türkiye'nin ayrı bir iliymiş gibi yani 82.il gibi seçim bölgesi olmalı. Kendi milletvekilini çıkarmalı. Hesaplarına göre 30 milletvekili çıkarabilecek yurt dışı ve bunun yarıdan fazlası Almanya'dan gelen milletvekilleri olacak.

- Almanya'da Türk Dili artık unutuluyor ve başkonsolosluklardaki Eğitim Ataşeliği görevini yapmıyor onun yerine Din Ataşeliğini hep ön plana çıkartıyorlar.

-kuşak Türkçeyi bilmiyor. İlk iş ebeveynlere düşüyor ama bunu konsolosluk mutlaka desteklemeli. Türk Hükümeti bu konuya önem vermeli.

-Din ataşeliğine harcanan para, emek ve zamanın yarısı eğitim ataşeliklerine harcansa bu sorun çözülebilir. İşte biz bunu anlatmaya çalışıyoruz.

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP’li başkan Almanya’da
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör