poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

CHP İl Başkanı Akbaba, Servergazi Devlet Hastanesi’ndeki sorunları dile getirdi

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, Denizli’de sağlık sektörünün yöneticilerin anlattığını gibi iyi olmadığını, sistemin yanlış yapılanma nedeniyle can çekiştiğini söyledi. 

23-10-2019 11:41

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba., Servergazi Devlet Hastanesi’nden örnekler vererek Denizli’deki sağlık sisteminde yaşanan sorunları dile getirdi. Akbaba,” Her ne kadar Denizli’mizde bazı müdür ve yöneticiler, sürekli olarak sağlık sistemimizin çok iyi noktaya geldiğini belirtseler de, sağlık sistemimizin yanlış yapılanmadan kaynaklanan sorunları, periyodik olarak yeni problemler üretmeye devam etmektedir” dedi. 

Servergazi Devlet Hastanesi’ne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından adaletsiz bir şekilde görevlendirme yapılarak hekimlerin ve sağlık personelinin yeterli, yerinde ve tam zamanında hizmet vermesinin önlendiğini iddia eden Akbaba, “Servergazi Devlet Hastanesi’nin kadrolu iki cerrah uzmanı Denizli Devlet Hastanesi’nde görevlendirilirken, Servergazi Devlet Hastanesi’ne, nöbet ve icap tutmayan bir cerrah görevlendirilmiştir. Benzer şekilde hastanede kadrolu bir diğer cerrahi uzmanı Denizli Devlet Hastanesi’nde görevlendirilmiş olup yerine hekim görevlendirilmemiştir. Hastalar, Servergazi Devlet Hastanesi gibi bir kurumda doğru hekime erişebilmekte zorlanmaktadır. Servergazi Devlet Hastanesi’nde son 3 ayda sadece ve sadece 3 doğum yaptırılmıştır. Çünkü kadın doğum hekimleri sık sık farklı yerlere görevlendirilmekte, kadın doğumda görevli diğer hastane personeli de başka servis ve bölümlerde çalıştırılmaktadır.  Hal böyle olunca, doğum için gelen hastalar, hastane tarafından kabul edilmeyip, başka hastanelere yönlendirmektedirler. Ayrıca hastanenin pediatrik yoğun bakım ünitesi de kapatılmış,  gebe hastalar “ riskli “ olarak sınıflandırılıp hastaneye kabul edilmemekte ve hekime tam da ihtiyacı olduğu anda yani tam zamanında erişememektedir” diye konuştu. 

SDH’da dahiliye bölümü hekimlerinin bir takım yerel seçim vaatleri dolayısıyla farklı yerlere görevlendirildiğini, bu yüzden poliklinik  hasta sayısının 90’dan 70’e düşürüldüğünü ileri süren Akbaba, “Azaltılan poliklinik sayısı nedeniyle polikliniklerin hasta kabul sayıları da azalmıştır. Eylül ayında hastane yataklı servisler doluluk oranı da yoğun bakımlar dışında yüzde 15’e düşmüş ameliyat sayısı da yüzde 47 oranında azalmıştır. Beyin cerrahisi veya plastik cerrahisi gibi özellikli ameliyatlar ise artık hiç yapılmamakta, hastalar tedavi olamadan geri çevrilmekte veya sevk edilmektedir” dedi. 

 Hekim kaynağının iyi kullanılmadığını belirten Akbaba, “Bu duruma, Servergazi Devlet Hastanesi bir ayda gelmemiştir. Hastane özelinde sorunlar son 4 yıldır devam etmektedir.  Bu problemler yaşanırken İl Sağlık Müdürlüğü’nün tavır ve tutumlarının yeterli, yapıcı ya da çözüm odaklı olup olmadığına da cevap bulunamamıştır. Bu kuralsız ve başıboş uygulamalar sonucunda, amaç Servergazi Devlet Hastanesi’nin kapatılması, yerine bir Şehir Hastanesi kurulması hayalleri midir ?” sorusunu da yöneltti.

Haber Merkezi

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP İl Başkanı Akbaba, Servergazi Devlet Hastanesi’ndeki sorunları dile getirdi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör