etiler poyrazoğlu otomotiv

CHP İl Başkanı Akbaba:

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mahir Akbaba, 12 Eylül darbesinin 39. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, 12 Eylül’ün demokrasi tarihinin kara lekesi ve utanç vesikası olduğunu söyledi. 

13-09-2019 11:47

12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yapan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, “Birilerinin " bizim çocuklar" dedikleri tarafından başlatıldı, demokrasi tarihimizin kara lekesi, 12 Eylül 1980 darbesi. Türkiye Büyük Millet Meclisimizin lağvedildiği, Anayasa'mızın uygulamadan kaldırıldığı, 1983 genel seçimlerine kadar ülkemize ilişkin tüm kritik kararların demokrasi görünümü altında darbecilerce ohalvari uygulamalarla alındığı; açılan 210 bin davada 230 bin kişinin yargılandığı, 517 kişiye idam cezası verildiği, 171 kişinin işkenceden öldürüldüğünün belgelendiği, gazetelerin tam 300 gün yayın yapamadığı acı dolu günler. 39 sene önce yaşanan, Türkiye'mizi ve bizleri en çok yıpratan olayların ilk sıralarında yer alan utanç vesikası 12 Eylül 1980 darbesinin de, darbecilerinin de ağıza alınacak yeri yok ama dünden ders çıkartılamıyor ki aynı baskıcı, antidemokratik, hukuk dışı uygulamalar bugün de mevcut” dedi. 

Akbaba mesajını, “Çağdaşlık ve demokrasi hedefimizde onlarca yılımızı çalıp ülkemizi karanlığa mahkum eden 12 Eylül’ün ve diğer tüm darbe ile darbecilerin dimdik, tam ve hep birlikte karşısındayız, olmaya da devam edeceğiz” sözleriyle tamamladı. Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP İl Başkanı Akbaba:
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör