etiler poyrazoğlu otomotiv
24 Şubat 2020 Pazartesi

CHP İl Başkanı Akbaba:

Cumhuriyet Halk Partili İl Başkanı Mahir Akbaba, 2 Temmuz 1993 yılında yaşanan Sivas Madımak Oteli olayıyla ilgili yaptığı açıklamada Madımak Oteli’nin sadece şairlere, yazarlara değil, insanlığa mezar olduğunu söyledi. 

02-07-2019 11:22

Madımak olayının 26’ıncı yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yapan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, “O gün ruhunu teslim eden 35 canın en görmüş geçirmişi 66 yaşındaki Asım Bezirci, en hayat dolu masumu ise 12 yaşındaki Koray Kaya'ydı. Süren davalar, temyizler, müdahil avukatların talepleri yıllarca devam etti. Sivas Katliamı davası 20 yılın ardından zaman aşımı gerekçesiyle kapatıldı.  Aralarında katliamda yakınlarını kaybedenlerin aileleri başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ve partiler  insanlık suçlarında zaman aşımının kaldırılmasını talep etti ancak talepleri bir karşılık bulmadı. Bu olayın arkasındaki azmettiricilerin bulunmamış olması ve hiçbir zanlı hakkında gerekli aramanın yapılmamış oluşu bizi sadece olaydan sonra yakalanan insanlarla sınırlı bir davanın peşinde bıraktı. Bugün bu olayı yaratanlar bulunabilmiş değildir. Bu olayı yönlendirenler, tahrik edenler bulunmuş değildir. Bu nedenle tamamlanmamış bir dava ile karşı karşıyayız” dedi.

Sivas katliamının cumhuriyete, demokrasiye, özgür düşünceye ve en önemlisi insanın yaşama hakkına bir saldırı olduğunu vurgulayan Akbaba, “Yüreklerimiz hala yangın yeri” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP İl Başkanı Akbaba:
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör