poyrazoğlu otomotiv etiler

CHP, İklim Anlaşması’nı meclise taşıyacak

CHP Doga Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, iklim krizinin derinleştiğinin farkında olduklarını ve acil önlemler alınması için mücadele edecekleri, daha önce reddedilen Paris Anlaşması’nı yeniden TBMM’ye getireceklerini söyledi. 

21-09-2019 15:24

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Dünya’nın  fosil yakıtlar nedeniyle sanayi devrimi öncesine göre ortalama 1 derece ısındığını belirterek, “Bilim insanlarına göre kritik eşik 1,5 derece. Dünyamız yarım derece daha fazla ısınırsa bizi bekleyen gelecek ne yazık ki felaketlerle dolu. Geleceklerinin ve hayatlarının ipotek altına alınmasına itiraz eden ve dünyayı bizden miras alacak gençler birleşerek harekete geçti. 56 haftadır cuma günleri meydanlarda toplanarak politikacılara sorumluluklarını hatırlatıyor. Bizler sorumlu politikacılar olarak iklim krizinin önlenmesi noktasında sorumluluklarımızı yerine getirmezsek yaşayabileceğimiz, nefes alabileceğimiz bir dünya olmayacak. CHP olarak “Kuşaklararası sorumluluk” bilinciyle bugün ve gelecek nesiller için çocukların, gençlerin sesine ses olma bilincini taşıyoruz” dedi. 

İklim krizinin derinleştiğinin farkında olduklarını belirten Karaca, “Acil önlemler alınması için mücadele edilmesi gerektiğine inanıyoruz. CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı olarak; 23 Eylül’de New York’ta gerçekleştirilecek BM İklim Eylem Zirvesi’nde küresel ısınmayı 2030 yılında 1,5 santigrat derece sınırında tutmak için hangi adımların atılacağını, somut ve hükümetler için bağlayıcı kararlar alınıp alınmayacağını ve Türkiye’nin tutumunu dikkatle takip edeceğiz” diye konuştu. 

TBMM’ye CHP olarak sundukları  iklim krizi ve alınması gereken önlemler konusunda araştırma komisyonu kurulması önerisinin reddedildiğini söyleyen Karaca, “Uluslararası organizasyonlarda Türkiye etkin ve sorumlulukları gereği hareket etmekten kaçınıyor ve küresel bir krizi yok sayıyor. Uluslararası ve ulusal tüm karar alıcıları, çocuklarımızın, gençlerimizin, tüm dünyada büyüyen hak savunucularının talepleri doğrultusunda somut politikaları hayata geçirmeye, acil adımlar atmaya davet ediyoruz. Yerel yönetimlerimizle ilgili temaslarımızı, belediyelerimizin iklim değişikliği eylem planlarını tamamlayarak iklim adaletini sağlamak yönündeki çalışmalarını destekliyoruz” dedi. Karaca, Paris İklim Anlaşmasını TBMM’de gündeme getireceklerini de söyledi.

Haber Merkezi

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP, İklim Anlaşması’nı meclise taşıyacak
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör