etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Kasım 2019 Perşembe

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, yetkililere çağrı yaptı

​​​​​​​CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çivril’de çevre sorunlarının halk sağlığını tehdit ettiğini belirterek, yetkilileri göreve çağırdı. 

10-08-2019 11:10

Bir süre önce Çivril’e giderek Küfi Çayı, Çivril Çöplüğü ve Işıklı Gölü’nde incelemelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, bölge halkını dinledi. İlçe halkının tarım alanlarının korunmasını, çevre kirliliğinin giderilmesini talep ettiğini söyleyen Karaca, “Tarım ürünleri ihracatıyla öne çıkan ilçemizde güvenilir gıdaya erişimdeki sorunlar ve denetimler de vatandaşlarımızın talepleri arasında. Çivril’de ıslah edilmiş çöp depolama alanındaki manzarayı ilçe sakinleri hak etmiyor. Atıkların evde ayrıştırılması belediyenin görevi. Ayrıştırılmadan alana dökülen çöpler hem çevre hem de orada yaşamak zorunda kalan yaklaşık 15 kişinin yaşam koşulları açısından halk sağlığını tehdit eden vahim bir boyuta ulaşmış durumda. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı sorumluluğunda olan çöp alanından vatandaşlar  rahatsız. Çivrillilere verilen söz tutulmalı, atıkları ayrıştıracak modern bir tesis kurulmalı” dedi. 

Küfü Çayı’nda incelemelerde bulunan Karaca, yukarı mahallelerinin atık ve kanalizasyon sularının karışması, Sandıklı kaplıca bölgesi otellerinin kirli sularının atılması nedeniyle Küfü Çayı’nın kirliliğinin geri dönülemez boyutlara ulaşmış durumda olduğunu belirtti. Karaca, “ Kanalizasyon sularının karıştığı Küfü Çayı hayvancılığı, tarımı, güvenilir gıdayı, balıkçılık açısından tehdit unsuru haline gelmiş durumda. Bir zamanlar balık tutulan, yüzülen, kenarında piknik yapılan Küfü Çayı’nın geldiği bu içler acısı durum konusunda yetkilileri harekete geçmeye davet ediyorum. Atık Su Arıtma Tesisi’nin bir an evvel yapılması zaruridir. Çivril’in tarımsal çeşitliliğini sekteye uğratma aşaması çoktan geçilmiş. Kirliliğin kökenine inilmezse, nehir kirliliği için acil ve üst düzeyde önlem alınmazsa bu kirlilikten beslenen tarım ürünlerini halk tüketmek zorunda kalacak. Bu kirlilik tarımsal sulamayı mahvediyor. Aynı zamanda ciddi halk sağlığı sorununu artırıyor” diye konuştu. 

Işıklı Gölü’nü besleyen Küfü Çayı’nın kirliliği ve gölü besleyen su kaynağı üzerindeki balık havuzları nedeniyle gölde kirliliğin çok yüksek olduğunu, canlı varlığının tehlike altında olduğunu vurgulayan Karaca, “Çivril’de çevre sorunları bütüncül bir politikayla ele alınmazsa sorunlar birbirini büyütecek, tarımdan, hayvancılığa, gıdadan canlı yaşamına tehlike hepimizin hayatında olumsuz izler bırakacak. Yetkililer oturdukları sırça köklerden çıkıp Çivril’e bu felaketin merkezine gelmeli ve bir an evvel kanalizasyon sorunu çözülmeli” dedi. Karaca, Çivril’deki çevre sorunlarını TBMM’de gündeme getireceğini de belirtti.

Haber Merkezi

 

Videolar

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, yetkililere çağrı yaptı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör