etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca:

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; 1 Ocak 2019 itibarıyla 25 kuruştan satışı yapılan poşet uygulamasını eleştirdi. Karaca, “Meclis’te ormanlara ve milli parklara enerji projeleri yapma  izni veren iktidar, poşet için vatandaştan para alarak çevrecilik oynuyor” dedi.

04-01-2019 12:37

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen atık ithalatıyla ilgili iddialar üzerine CİMER’e başvuru yapan Denizli Milletvekili Gülizar  Biçer Karaca’ya yanıt  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geldi. Verilen yanıtta Türkiye’nin çöp ithalatı yaptığının resmen kabul edildiğini ancak  rakam verilmediğini belirten  Karaca,  “Tüm halk sağlığı risklerine rağmen ülkemizi başka ülkelerin çöplüğü haline getirdiniz ama vatandaşın cebindeki 25 kuruşa göz dikip bir de bunun adına çevrecilik diyorsunuz. Zaten yeşil olan alanlarda Millet Bahçesi bahanesiyle açılışlar düzenleyerek, siyasi şov uğruna yapılan fidan dikim etkinlikleriyle göz boyayanlar, sizin yaptığınıza dünyada yeşil badana diyorlar. Kendi dönemlerinde artan faili meçhul orman yangınlardan tutun, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere 50-60 nüfuslu köylere kadar ormanları katleden projelerinden,  Okluk Koyu’nda yazlık saray için yapılan ağaç katliamına kadar uzayıp gidecek bir listeyle, Ak Parti  karnesi doğa adına kırıklarla dolu bir iktidardır” dedi.

Poşeti bırak, ormanlara bak

 TBMM’de Sanayi Komisyonu tarafından kurulan alt komisyonda görüşmelerine başlanan torba yasa teklifiyle ormanlar ve milli parklarda  yenilenebilir enerji adı altında HES’ler ve jeotermal enerji santralleri kurulmasına kontrolsüz teşvikler verildiğini söyleyen Karaca, “ Yenilenebilir enerji bahanesinin arkasına saklanıp ormanlarımızı ve milli parklarımızı yok edeceksek bunun adı iklim değişikliğiyle mücadele olmaz. Ormanlarımız ve milli parklarımız gerek biyolojik çeşitliliğimiz, gerek insan sağlığı için vazgeçilmezdir, karbon emici özellikleriyle iklim değişikliğiyle mücadeleye önemli katkı yaparlar. Bırakın enerji veya maden yapmayı gözümüz gibi korumamız gereken bu alanlara enerji tesisleri kurup; arazi izin bedelinde yüzde 50 indirim yapıyor, 49 yıllık kullanım izinlerini 99 yıla çıkarıyor, orman izni olmayan enerji üretim, iletim ve dağıtım tesislerini de izinli hale getiriyorlar” diye konuştu.

Dünyada en fazla kamu ihalesi alan ilk 10 şirketten 5’inin Türkiye’den çıkmasıyla yandaşların kim olduğunun da artık açıkça bilindiğini hatırlatan CHP Milletvekili Karaca,  “AK Parti iktidarı sürdüğü müddetçe ülkemizin tüm akarsuları, meraları, ormanları ve tarım alanlarıyla birlikte insanımızın temiz hava hakkı tehdit altındadır. Paralı poşet ile çevrecilik bahane, hazineye milyonlarca lira gelir şahane!” eleştirisini getirdi.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca:
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör