etiler poyrazoğlu otomotiv
24 Şubat 2020 Pazartesi

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a sert tepki gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili Teoman Sancar, 30 Ağustos hutbesinde Cumhiriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerden söz etmeyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı istifaya davet etti. 

03-09-2019 12:15

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyen CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, “30 Ağustos Şanlı Zafer Destanımızın kutlandığı gün Diyanet İşleri Başkanlığının tüm Türkiye’ye gönderdiği Cuma Hutbelerinde, ulusal Kurtuluş Mücadelesinin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten hiç bahsetmemesini esefle kınıyorum. O günden bu yana tarafıma gelen bu rahatsızlık ve şikayetler sonucu rahatsızlığımızı ve tepkimizi dile getirmek adına bu toplantıyı yapmaktayım. İslam dini büyüklerimize sevgiyi saygıyı ve vefayı emreder. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüze ne sevgi var ne saygı var ne de vefa var” dedi. 

Erbaş’ın oturduğu makamı ve bindiği milyonluk makam aracını Atatürk’e borçlu olduğunu söyleyen Sancar, “Milletimizin ve memleketimizin kalbinde, gönlünde her geçen gün değeri artarak büyüyen sadece Türk milletinin değil dünyanın hayranlık duyduğu Baş Komutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün senin takdirine zaten ihtiyacı yok,  ama bir Cuma Hutbesinde şanlı zaferimizi anıyorsan o zaferin baş kahramanını da anmak zorundasın.  Aslında bu tavrınla niyetini açıkça belli ediyorsun. Hatta Atamızın ölüm yıl dönümü olan    10 Kasım günü ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen bir meczubu ziyaret ederek Atatürk düşmanlığı bir yana Cumhuriyet karşıtlığını da resmen belli ettin. Sen Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanısın. Eğer Cumhuriyet ile Atatürk ile bu kadar rahatsızlığın var ise kalkacaksın o koltuktan gidip bir köşede o bağnaz irticai örümcek zihniyetinle yaşayacaksın. Milletimize de tarihin gerçeklerini saklamayacak, kabul etmek istemediğin doğruları gizlemeyeceksin”  diye konuştu.

Erbaş’ı istifaya davet eden Sancar, “Şanlı tarihini milletimize anlatamayan Cumhuriyetimizi kendi içine sindiremeyen Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü kabullenemeyen bir Diyanet İşleri Başkanı bu memlekette ne hakkı temsil eder, ne hakkaniyeti , ne de adaleti, ne hoşgörüyü temsil eder ne sevgiyi ne saygıyı ne de ahde vefayı. Onun için Diyanet İşleri Başkanını tüm halkımızdan özür dilemeye ve istifa etmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Osman Nuri BOYACI

                        

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a sert tepki gösterdi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör