poyrazoğlu otomotiv
25 Mayıs 2019 Cumartesi

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, çocuklar için önemli projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

Seçim çalışmalarını sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili ve 2’inci sıra adayı  Kazım Arslan,  çocuklara için önemli projeleri hayata geçireceklerini söyledi. Aile sigortası kapsamında çocuklara sağlık, beslenme, kreş ve eğitim desteği sağlayacaklarını belirten Arslan, “Çocuk Koruma Kanunu’nu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni temel alarak yeniden düzenleyeceğiz” dedi.

14-06-2018 13:01

Çocuklar için yarının iktidarı olacaklarını belirten CHP Denizli Milletvekili Kazım  Arslan, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceğini söyledi. Arslan, “ Aile Sigortası kapsamındaki çocuklara sağlık, beslenme, kreş ve eğitim alanlarında destekler sağlayacağız. Aile Sigortasıyla, her çocuğa ilk 6 aylık temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere “Bebek Seti” vereceğiz. Yoksulluk döngüsünü kırmak için örgün eğitimi güçlendirecek ve çocuk işçiliğini engelleyeceğiz. Sokakta yaşamak zorunda bırakılan, çalıştırılan ve dilendirilen tüm çocukları kurumsal koruma altına alacağız, sokakta çocuk bırakmayacağız” dedi.

Çocukları her türlü suistimale, yoksulluğa ve yoksunluğa karşı tavizsiz bir şekilde koruyacaklarını, Çocuk Koruma Kanunu’nu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni temel alarak yeniden düzenleyeceklerini belirten Arslan,  “Çocuklarımız ne deneme tahtası olacak, ne de yarış atı. Her bakanla değişen eğitim sistemi değil, çocuklar için kalıcı bir eğitim sistemi uygulayacağız. Dar gelirli ailenin çocuğunu eğitime kazandırmak önceliğimiz olacak. 1 yıl okul öncesi eğitimi tam gün, parasız ve zorunlu hale getireceğiz. 0-5 yaş arası erken çocukluk eğitim merkezlerinin sayısını artıracağız. İlköğretime başlama yaşını 72 aya çıkaracağız, ikili eğitimi bitireceğiz. İlköğretim aşamasında 1 yıl süreyle yabancı dil ağırlıklı eğitim vereceğiz” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin dengeli ve sağlıklı beslenmeleri amacıyla kahvaltı ve öğle yemeklerini ücretsiz olarak karşılayacaklarını,  okula gidiş dönüşlerde toplu taşımayı ücretsiz hale getireceklerini belirten Arslan, “ Aile maaşı alan ailelere okula giden her çocuğumuz için eğitim masraflarında kullanılmak üzere yıllık 1200 lira vereceğiz. Kız çocuklarının okullaşma oranını en kısa zamanda erkeklerle aynı düzeye çıkaracağız. Mevsimlik çalışan ailelerin çocuklarını, Gezici Okul Modeli ile eğitime katacağız, eğitim almayan çocuk bırakmayacağız. Doğumlarda alınan tüm fark ücretlerini kaldıracağız. Temel sağlık hizmetlerini, her çocuk için tümüyle ücretsiz yapacağız. Bebeklerin en az bir yıl boyunca anne sütü ile beslenmelerini teşvik edeceğiz. Çocuk hastanelerini yaygınlaştıracağız” dedi. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, çocuklar için önemli projeleri hayata geçireceklerini söyledi.
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör