poyrazoğlu otomotiv etiler

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan:

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, geçen yıldan bu yana sulama birliklerini kapatma, birleştirme, devretme yetkisini DSİ'ye veren düzenlemenin, beklentinin aksine, su fiyatlarını ve çiftçi mağduriyetini artırdığını belirtti. 

29-04-2019 13:59

Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Pamukkale Sulama Birliğindeki fiyatların diğer sulama birliklerindeki fiyatlara göre yüksek olduğunu söyleyerek,  "Baraj aynı baraj, cazibe aynı cazibe. Birlikler farklı diye sulama suyu fiyatı bu kadar fark eder mi? Bakanlık tarlasını, bahçesini sulamakta zorlanan çiftçiye acil yardım elini uzatmalıdır" ifadesini kullandı. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Arslan, 7139 sayılı Kanunla getirilen düzenlemenin, çiftçinin ve sulama birliklerinin tepkisini çektiğini belirterek, “Borçlu sulama birliklerine farklı yaptırımlar mümkündü ama bir dayatmayla bu kanun çıkarıldı, sulama birliklerinin yetkileri yok sayıldı. O gün tahsilat ve sulama sorunlarını çözeceğini iddia edenler, bugün çiftçiyi daha pahalı suya mahkum bırakmıştır. Getirilen kanun, denetimler sonucunda maksadına ulaşamayacağı tespit edilen sulama birliklerinin, bu birliklerden birinin tüzel kişiliği altında birleştirilebilmesi ya da kapatılarak devredilebilmesi, belli sulama tesislerinin DSİ tarafından işletilebilmesini içeriyordu” dedi. 

Geride kalan bir yılda Denizli’de ziraat odaları, üretici birlikleri, sulama birliklerinin suyun planlananın çok üstünde fiyatlara üreticiye sunulduğundan,  hatta  aynı cazibeli sulamayı kullanan farklı ilçelerdeki sulama birlikleri farklı faturalar ödediğinden yakındığını belirten Arslan, “Birleştirilen sulama birliklerinden aynı barajdan ve aynı cazibeden su kullanmakta olan Çağbayır Sulama Birliği suyun birimini 42 TL’den, Recep Yazıcıoğlu Sulama Birliği 56 TL’den, Pamukkale Sulama Birliği ise son indirimden önce 87 TL’den, girişimler sonrasında güncel durumda ise 60 TL’den kullandırmaktadır. Ayrıca, çiftçilerimizin sulama işletme ve bakım ücreti veya su kullanım bedeli borcu varsa, çiftçimize yapılacak devlet destekleme ödemelerinden bu borcun mahsup edilmesi kuralının getirilmesi de tepkilere yol açmaktadır. Tarife farkının gerekçesi nedir?” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan:
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör