etiler poyrazoğlu otomotiv

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, incelenen 976 binadan 108’inin ağır hasarlı olduğunu söyledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesi Bozkrut ve Çardak’ta incelemelerde bulundu.  Kurum,  Bozkurt ve Çardak’ta incelenen 976 binadan 108’inin ağır hasar gördüğünü acırlarken, TOKİ’nin Bozkurt’a 150, Çardak’a 100 konut yapacağını söyledi. 

10-08-2019 11:24

Çevre ve Şehircilik Bakanı  Murat Kurum Çardak Havalimanında Vali Hasan Karahan, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Nilgün Ök, Cahit Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan tarafından karşılandı. Kurum,  ilk olarak Çardak ilçesinde depremin etkili olduğu mahallelerde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı, ardından 6,0 büyüklüğünde depremin merkez üssü olan Bozkurt ‘a giderek  kriz masasında  değerlendirme toplantısı yaptı.  Kızılay, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Jandarma ekiplerinden son durum hakkında bilgi alan Kurum, depremden zarar gören binaları da inceledi. 

Depremin yarattığı hasar konusunda açıklama yapan Bakan Kurum, depremin ardından Valilik koordinasyonunda ilgili tüm kurumların harekete geçtiğini ve gerekli çalışmaları yapmaya başladıklarını belirtti. Kurum, “Dünden itibaren Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz eliyle binalarımızın hasar tespit durumlarını inceledik. Bugün  tüm hasar tespit çalışmalarını tamamlamış olacağız.  Bozkurt ilçemizde incelenen 761 binamızdan 88’i ağır hasarlı 673’ü  az hasarlı durumda.  Çardak’ta  incelenen 215 binadan 20 si ağır hasarlı 195’i  de hafif hasarlı durumda. Toplamda incelediğimiz 976 binanın 108’i  ağır hasarlı,  868’i de hafif hasarlı durumda. AFAD Başkanlığımız, İçişleri Bakanlığımız hak sahipliği sürecini başlatacaklar ve hızlı bir şekilde hak sahipleri belirlenerek artık yapım sürecine girmiş olacağız” dedi. 

Konutlar en kısa sürede yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla vatandaşların yaralarının en kısa sürede sarılacağını belirten Bakan Kurum,  “Yapım sürecine başlama talimatı verdik. Bu çerçevede Bozkurt’ta 150 adet konut ve bir camiyi  stadyumun bulunduğu alanın yanına yapacağız. En geç ay sonu sürece başlamış olacağız 5-6 ay içerisinde de bu konutları tamamlayıp hak sahibi vatandaşlarımıza vereceğiz. Yine Bozkurt Tutluca Mahallemizde ağır hasarlı camimiz var yaklaşık 800 nüfusa hitap ediyor. Yıkımını bugün itibariyle gerçekleştirip ay sonunda Selçuklu mimarisiyle camimizin yapımına başlayacağız. Çardak’ta da TOKİ’ye 100 konut için yapım talimatı verdik. Yine Çardak’taki bir hasarlı camimiz için de yapım talimatı verdik. Diğer taraftan Acıpayam ilçemizde geçtiğimiz aylarda bir deprem meydana gelmişti. Burada da hak sahibi belirleme çalışmalarımız sürüyor. Yapmış olduğumuz tespitlerde orada da 168 ağır hasarlı binamız var. Orada da TOKİ Başkanlığımız tarafından yapılacak konutlardan hak sahibi vatandaşlarımız yararlanabilecek. Denizli’de depremden zarar görmüş tüm hak sahiplerimizin yaralarını en kısa sürede çözmüş olacağız. Diğer taraftan Çardak ve Bozkurt Belediyelerimize ufak tefek zararları gidermek anlamında nakdi yardım bugün itibariyle yapmış olacağız” şeklinde konuştu. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, incelenen 976 binadan 108’inin ağır hasarlı olduğunu söyledi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör