poyrazoğlu otomotiv etiler

Ceviz projesi ödül getirdi

Büyükşehir Yasası ile Bozkurt Belediyesi’ne geçen bazı tarlaları değerlendirmek için harekete geçen Belediye Başkanı Birsen Çelik, uzun uğraşlar sonucu Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kaydını yaptırdı ve ceviz projesini hayata geçirdi.  Elde edilen gelirle mahallelerin ihtiyaçlarının karşılandığı proje i Çelik’e ödül kazandırdı. 

12-07-2018 18:09

Büyükşehir Yasası ile değişen nüfus artan ve hizmet alanı genişleyen Bozkurt Belediyesi, kendi yağınla kavrulmanın yolunu buldu. CHP’li belediye başkanı Birsen Çelik, hem belediye gelirlerini artırmak hem de ilçe halkına istihdam sağlayacak projeleri hayata geçirdi. Bozkurt Belediyesi ceviz bahçeleri projesi kapsamında Başçeşme’de 60 bin metrekarelik alana 833, Armutalan’daki 20 bin 600 metrekarelik alana 245, Avdan’daki 10 bin metrekare alana 124, Tutluca’da ise 7 bin 400 metrekarelik alana 180 adet olmak üzere toplam 1.382 sertifikalı ceviz fidanı dikti. 

İlk hasadını verdi
Belediyeye gelir sağlamak amacıyla dikilen ceviz ağaçlarının geçen yıl ilk hasadını verdi. Elde edilen az miktarda ceviz paketlenip ilçe halkına dağıtıldı. Belediyenin arazilerini değerlendirmek için projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Bozkurt Belediye Başkanı Biersen Çelik, “Belediye olarak teşviklerden yararlanarak bu arazilere ceviz dikmek istedik. ÇKS’ye kayıt olmamız gerekiyordu. Müracaat ettiğimizde olumsuz yanıt verdiler.  Uzun uğraşlar sonucunda Bozkurt Belediyesi’ni ÇKS’ye kaydettirebildik. Organik ceviz yetiştiriyoruz. Fidanlarımız sertifikalı ve damlama sulama yöntemi ile sulanıyor. Geçen yıl çok az ceviz elde ettik. Bunları, paketleyip mahalle sakinlerine dağıttık. Böylelikle kazananın Bozkurt halkı olduğunu da göstermiş olduk. Bu yıl daha fazla hasat bekliyoruz. Topladığımız cevizlerin satışından elde edeceğimiz gelir ile o mahallelere hizmet edeceğiz” dedi.

Proje ödül getirdi

Tamamen organik tarım yapıldığının altını çizen Çelik, “Bu projemiz, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) tarafından ödüle layık görüldü.  Türkiye birincisi oldum ve ödülümü aldım” diyerek uyguladığı yüz güldürücü projelerin Türkiye genelinde örnek projeler olarak gösterildiğinin altını çizdi.  
Şengül BOZ 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ceviz projesi ödül getirdi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör