etiler poyrazoğlu otomotiv
23 Eylül 2018 Pazar

Çelik, “Anne sütü, çocuk ölümlerini azaltıyor”

Denizli Devlet Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Ülker Çelik, bebeklerin ilk 6 ay anne sütüyle beslenmesi gerektiğinin önemini vurgulayarak, “Sadece anne sütüyle beslenme, ishal veya zatürre gibi çocukluk çağının sık görülen hastalıklar nedeniyle görülen bebek ölümlerini azaltır” dedi. 

03-10-2017 19:14

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Denizli Devlet Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Ülker Çelik, 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası dolayısıyla bir açıklama yaparak, emzirmenin hem bebeği hem anneyi birçok hastalıktan koruduğunu vurgulayarak ilk 6 ay bebeklere sadece anne sütü verilmesini önerdi.
Emzirme Haftası’nın, çocukların yaşamlarının korunması için en basit yol olan anne sütü ile beslenmenin daha fazla teşvik edilmesi ve farkındalık oluşturulmasına yardımcı olduğunu söyleyen Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Ülker Çelik, emzirme/anne sütünün faydaları hakkında şunları söyledi: “Emzirme, bebeklere ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için en iyi yoldur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için vazgeçilmez seçenek olarak önermektedir. Emzirme konusunda aile desteği ve sağlık sisteminin de katkılarıyla doğru bilgilendirme ile tüm annelerin emzirmesi sağlanabilir. Emzirme, anne ve çocuk arasında yakın sevgi dolu bir ilişki oluşturarak anne ve bebeğin duygusal tatminini sağlar ve anne sütü miktarında artışa sebep olur. Bilinenin aksine şekerli gıda ve şekerli sıvıların anne sütünü artırıcı etkisi yoktur. Anne sütü artışı için yeterli miktarda su içilmesi ve bebeğin sık emzirilmesi gerekmektedir”.

Dr. Ülker Çelik, anne sütünün, bebeğin duyusal ve bilişsel gelişimine katkı sağladığını dile getirerek bebeği bulaşıcı ve kronik hastalıklara karşı korumak için emzirmenin önemine dikkat çekti. Çelik, “Sadece anne sütüyle beslenme, ishal veya zatürre gibi çocukluk çağının sık görülen hastalıklar nedeniyle görülen bebek ölümlerini azaltır ve hastalık döneminde çabuk iyileşmeye yardımcı olur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), anne sütünün çocuk ölümlerini azalttığını ve erişkin dönemde de sağlık üzerine olumlu etkilerinin sürdüğünü belirtmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin erişkin döneminde şeker hastalığı, şişmanlık, metabolik sendrom, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon daha az görülmektedir” diye konuştu. 

“Emzirme, Annenin Hızlı Kilo Vermesini Sağlıyor, Kanserden Koruyor”
Emzirmenin anne sağlığına da önemli katkısı olduğunu belirten Çelik, “Anne sütü ile beslenme, bebeğin yanı sıra anne ve topluma da katkı sağlamaktadır. Anne açısından meme ve yumurtalık kanserlerinin oluşum sıklığını azaltmanın yanında emziren annenin doğum öncesi kilosuna sağlıklı ve daha kısa sürede dönmesine yardımcı olabilir. Bunların dışında anne sütü hem ulaşılabilirlik hem de maliyet açısından oldukça uygun olduğundan aileye ve ulusal kaynaklara katkı sağlar” dedi. 

Emzirmeye Ne Zaman Başlanmalı?
Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Ülker Çelik, bebeğin doğduğu andan itibaren bir saat içinde başlayarak ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesini belirterek gece ya da gündüz bebeğin isteğine bağlı olarak ne kadar isterse o kadar emzirilmesi gerektiğini söyledi. Çelik, son olarak ilk 6 ay için bebeklerin, herhangi bir ek gıda ya da içecek hatta su bile olmadan sadece anne sütü ile beslenmesi, iki yıla kadar ya da ötesi için de besleyici, tamamlayıcı besinler ilave edilerek emzirmeye devam edilmesini önerdi.  

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çelik, “Anne sütü, çocuk ölümlerini azaltıyor”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör