etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Çameli’ye ‘Kınalı’ ve ‘Fulya’ geliyor

Son yıllarda örtü altı sebzecilikte gelişme gösteren Çameli’de ‘Kınalı’ ve ‘Fulya’ isimli yerli domates tohumlarının tanıtımı yapıldı. Tanıtımı gerçekleştiren firma yetkilileri, iki yerli domates türünde raf ömrünü 25 güne çıkardıklarını, dayanıklılığını artırarak deneme üretimi yaptıklarını söyledi.

12-10-2018 15:58

Çameli Taş Konaklar’da örtü altı sebze üreticilerine yerli domates tohumu Kınalı ve Fulya türlerinin tohumları tanıtıldı. Tanıtım toplantısına Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan’ın yanı sıra ziraat mühendisleri, Gölhisar, Çal, Tavas ve Çamelili üreticiler katıldı. 

Toplantıda yerli domates tohumlarının özelliklerini anlatan firma yetkilileri, “Amacımız çiftçilerimizin kazancını yükseltmek, ilçe ekonomisini güçlendirmek. Çameli’nin örü altı seracılıkta büyük adımlarla ilerlediğiniz görmekteyiz. Uzun süren çalışmalar sonucunda Kınalı ve Fulya cinsi yerli domates türünün raf ömrü 25 güne çıkarıldı. Dayanıklılığı artırılarak deneme üretimi yapıldı ve olumlu sonuçlar alındı. Halkımız, yerli tohumu ve yerli malını sahiplendi. Yüzyıllardır yerli tohumumuz doğada kendi kendine tozlanmadan dolayı özelliğini yani raf ömrünü ve aromasını kaybetmeye başlamıştı. Biz, bu tohumu özüne döndürüp, raf ömrünü de bir haftadan 25 güne çıkardık. Bu çalışma, ülkemiz ve yöre çiftçisi açısından güzel bir gelişme. Böylece üreticiler tüm yıl pazara ürün sunarken tüketici de damak tadına uygun domates yiyor” dedi. 
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çameli’ye ‘Kınalı’ ve ‘Fulya’ geliyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör