etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Çameli tarımda hedefini belirledi 

Çameli Belediyesi Konferans Salonunda yapılan toplantıda ilçede yapılan örtü altı seracılığın, sorunları ve 2019 yılı hedefleri ele alındı.  Çameli’de serada domates üretimi yapan çiftçi sayısının 8’den 140’a çıktığının belirtildiği toplantıda, 2019 yılında 20 bin ton domates üretimi hedeflendiği belirtildi. 

20-12-2018 10:44

Çameli Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleşen olan toplantıda çalışılacak firmalar ve fideliklerle ilgili yapılan analizler aktarıldı. Toplantıya Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Çameli Belediyesi Tarım Danışmanlık Ofisi Ziraat Mühendisi Gökhan Hakkı Gököz, Çameli Ziraat Odası Başkanı Hamit Tuncer ve çiftçiler katıldı. Ziraat Mühendisi Gökhan Gököz,  sera domates üretimi ile ilgili bilgi verdi.  Gököz, ilçede yapılan çalışmalarla son iki yılda örtü altı serada yetiştirilen domates üretiminin arttığını, serada domates üretimi yapan üretici sayısı 8'den 140'ın üzerine çıktığını açıkladı. 

Hedef 20 bin ton domates üretimi 

Üretilen 'Çameli kınalısı' cinsi domateslerin Avrupa ve Arap ülkelerine ihraç  edildiğini, iç pazarda Türkiye’nin seçkin marketlerine de satışının yapıldığını vurgulayan Gököz, “Domates üretiminde çiftçinin para kazandığı, tüketicinin de sağlığının düşünüldüğü bir üretim programı uyguluyoruz.  Seralarda tohumun ekilmesinden yetiştirilip, satılmasına kadar bir üretim bandı programladık. Yerli cins olması nedeniyle Çameli kınalısını tercih ettik Raf ömrü ve üretim kalitesi yönünden tercih edilen Çameli Kınalısı hem ihracatta hem piyasada yoğun talep görmektedir. Amacımız kontrollü ve sürdürebilir tarımı Çameli üreticilerimizle daha iyi bir noktaya getirmektir. 2019 beklentimiz 20 bin ton. Bunu hep birlikte başaracağız” dedi.

“Göç veren ilçeydik”

Belediye Başkanı Cengiz Arslan ise alabalık üretimi ve hayvancılıkla öne çıkan Çameli’nin iki yıl öncesine kadar  yalnızca 8 çiftçinin  toplam 10 dönüm alanda sera domatesi üretimi yaptığını hatırlatarak, “Tarım dışında çalışma alanı sayılı olan ve bu nedenle sürekli göç veren ilçe idik. Tarım Danışmanlık Ofisi kurarak yaptırdığımız araştırmada, iklimin, özellikle yerli ırk olan 'Çameli kınalısı' domates üretimine uygun olduğu belirledik. Belediye olarak görevimiz çiftçilerimizin kazancını yükseltmek, ilçe ekonomisini güçlendirmek.  Toplantılarımız bilgilendirmelerimiz devam ediyor.  2018 yılı itibari ile ilçemizde hızla ilerleyen örtü altı seracılıkta sözleşmeli fide dağıtımı yaparak çiftçilerimizin yanlış ilaç ve bilgilendirilmelerinin önüne geçtik. Çameli’nde üretilen domateslerin kaliteli ve sağlıklı ve uzun raf ömürlü olmasını sağlayarak yurt dışında Çameli’nin markalaşmasını sağladık” diye konuştu. 

Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çameli tarımda hedefini belirledi 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör